Kürk Mantolu Madonna

İki hafta kadar önce annem ve babam beni ziyarete geldiğinde hep kapalı duran televizyonumu açtım. Babam hemen bir Türk kanalı keşfetti. Haberleri izliyorduk Sabahattin Ali’nin kızı konuşuyordu.

Sabahattin Ali de kim dedim babama.

Babam soruma şaşırdı Cumhuriyet dönemi ünlü yazarlardan, Almanca öğretmeniydi faili meçhul şekilde öldü dedi.

Babam soruma şaşırınca ben utandım demek ki bilinmesi gereken birisiydi.

Bu Pazar günü Türk arkadaşlarımdan ödünç roman istediğimde arkadaşım Kürk Mantolu Madonna’yı getirdi. Sabahattin Ali’nin okumadın mı inanamıyorum diye ekledi.

Daha bir hafta önce babamla muhabbeti gemcesine rağmen yine unutmuştum.

Arkadaşım o kadar övdü ki kitabı. Hemen önsözünden okumaya başladım. Yazarın diğer eserleri `İçimizdeki Şeytan‘  bu romanı biliyordum babamın kütüphanesinde vardı ama şeytan başlıklı bir romanı okumak beni hep ürkütmüştü. Sabahattin Aliyle tanışmak bu güneymiş.

Kürk Mantolu Madonna’yı okudukça Reşat Nuri Gültekin’i ne kadar özlediğimi anladım.

O kadar basit sığ seyler okumuştum ki yıllardır. Bu kadar derin ve manidar bir kitap okumak unuttuğum şeyleri ve belki de hiç fark etmediğim şeyleri bana hatırlattı. Raif ve Maria birbirine iki zıt karakter gibi görünseler de ne kadar aynıydılar aslında. Sabahattin Ali görüp de fark etmediklerimizi göstermekte ne kadar ustaydı.

Okuduğum romanlarda beni etkileyen yerleri not almak adetimdir. Oysa bu romanda o kadar çok paragraftan etkilendim ki tamamını not almak geldi içimden . O zaman kitabı ödünç veren arkadaşın sözleri canlanıverdi aklımda “o benim başucu kitabım” arada tekrar açıp okuyorum.

Kitabı elime aldığımdan beri Raif’i düşünüyorum. Belki de ezik silik insanlar olarak hor gördüğümüz onlarca Raif ile tanışdık bugüne kadar. O kadar siliktirler ki fark etmedik sormadık bile, belki onların da içlerine attıkları bir hikayeleri vardı belki onların da naïf ve zengin bir ruhları vardı. Dışardan bakıp peşin hükümle aklı havada hafif meşrep diye nitelendirdiğimiz popüler Marialar belki de ne kadar hassastılar.

Belki de aşk denilen şey habersizce birbirini bekleyen yada tesadüfen karşılaşan ruhların kucaklaşmasından ibaretti. Biz şimdi kendi zamanımızda hep karşımızdaki insan için istediğim her özellik var; zeki eğlenceli başarılı yakışıklı güzel iyi ama bir şeyler eksik aşk yok dediğimiz şey evet o aslında karşımızdakinde değil kendi içimizdeymiş. O eksiklik inanmak ve güvenmekmiş. Birilerinin bizi çok sevebileceğine inanmadığımız için kendimizi aşık olmadığımıza inandırıyormuşuz. Çünkü hayatımıza giren önceki insanlar inanma kabiliyetimizi almışlar elimizden.

Şimdi saatlerce Raif’i Maria’yı Sabahattin Ali‘yi yazmak istiyorum. Oysa kitabı keyifle okumanız için kendime saklıyorum bütün cümleleri..

Romanın her sayfasında benden 60 yıl önce doğan benimle aynı bursu alıp yurt dışına gönderilen Sabahattin Ali’yi kıskandım. Öncelikli kaleminin zenginliğini ve olayları böyle güzel yakalayıp yazısını en çok da yaşadıklarına rağmen ruhunu kaybetmeyişini kıskandım. Çünkü ben hep Doğuyla Batı arasında sıkıştım kaldım. Oysa onun ruhu medeniyet yada mekan tanımıyordu bu kaleminden belliydi. O kumar olarak nitelendirdiği hayatı belki birilerine göre kaybetmişti ama binlerce okurun kalbine ve ruhuna dokunmuştu.

Seda Gayretli / Geneva, Switzerland
[email protected]
https://alaturkaonline.com/yazarlar/sedagayretli/

 

Önceki haberAilesi cinayeti anlattı
Sonraki haberLATAA’dan Beverly Hills Belediyesine Çıkartma
Trabzon Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. 2004 yılında Hollanda da uluslarası kurgusal dava yarışmasında 3 takım arkadaşıyla Türkiyeyi temsil etti. Fakülte yıllarında AUHF`nin geleneksel mizah dergisi Ceride-i Kantar da yazdı ve karikatürler çizdi. 2006 yılında mezuniyetinden hemen sonra İstanbula taşınarak İstanbul Barosuna kaydolarak İstanbul Üniversitesinde özel hukuk ana bilim dalında yüksek lisansa başladı. 2009 Nisan ayına kadar değişik uluslarası burularda danışmanlık ve avukatlık yaptı. 2009 Nisan ayında devlet bursuyla New Jerseyde 3 aylık hızlandırılmış dil kürsünün akabinde 2009 Eylülde UCLA School of Law da LL. M. mastera başladı. Masterini tamamladıktan sora bir süre sonra yine Türkiyede şirket avukatlığı yaptıktan sora tekrar Amerikaya dönerek Golden Gate University School of Law da doktora eğitimine başladı. Tez aşamasına geçtikten sonra Amerikada bir büroda staj yaptıktan sonra İsviçrede 6 ay süresince Birleşmiş Milletler Fİkri Haklar Örgütü için wipo lex projesinde Türkiye dahil olmak üzere 7 diğer ülkenin hukuk databaşını hazırladı. Fikri haklar, temiz enerji hukuk, teknoloji transferi ve medeni hukukla ilgilenmektedir. Yüzme, basketbol ve atletizm lisansı sahibidir ayrıca 3 yıl yüzme hocalığı yapmıştır. Akıcı İngilizce, orta düzeyde Almanca başlangıç seviyesinde Fransızca, Rusça ve Arapça bilmektedir.

1 YORUM

  1. çok beğendim bizler lise yıllarında reşat nuri güntekinin ömer seyfettinin halide edip adıvarın romanlarıyla büyüdük sana sayğı duyuyorum babanada teşekkür ediyorum seni çok güzel yetriştirmiş seni çok seviyorumallaha emanet olöpüyorum senimurat ist kadıköy05065327038

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?