Kürsüde kapüşon takan ABD’li siyasetçi, meclis oturumundan çıkarıldı

Trayvon Martin’in sokak ortasında vurularak öldürülmesini protesto etmek için, kürsüde kapüşon ve siyah gözlük takan ABD’li Temsilciler Meclisi üyesi Bobby Rush, salondan apar topar çıkarıldı.

Demokrat Partili Kongre üyesi Rush, Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşma için kürsüye ilk önce resmi kıyafetle çıktı.

Geçmişte siyah hakları için savaşan radikal Kara Panterler örgütünün üyesi olan Rush, konuşmasının bir yerinde ceketini çıkardı.

İçinden çıkan giysinin kapüşonunu kafasına geçirdikten sonra siyah gözlükler de takan Temsilciler Meclisi üyesi, tıpkı vurularak öldürülen siyahi Trayvon Martin gibi bir görüntüye büründü.

Rush, konuşmasında, “Irk temelli profil oluşturma uygulamalarına bir son verilmeli. Birisi kapüşon takıyor diye gangster olmak zorunda değil” dedi.

Oturum başkanının uyarılarına rağmen konuşmasına bu şekilde devam eden ve İncil’den pasajlar okuyan Rush, güvenlik görevlisinin zorlamasıyla salondan çıkartıldı.

“ŞAPKA KURALINA UYMADIĞI İÇİN ÇIKARILDI”
Rush çıkarıldıktan sonra Başkan Gregg Harper, “Üyemiz salonda şapka takılmaz kuralını ihlal ettiği için salondan çıkarıldı” dedi.

ABD’de 26 Şubat tarihinde mahalle bekçisi tarafından vurularak öldürülen 17 yaşındaki Floridalı Trayvon Martin’in katilinin hala tutuklanmaması bilhassa siyahları isyana sürükledi.

ABD Başkanı Barack Obama da Florida’da silahsız bir siyahi gencin vurularak öldürülmesinin Amerikan toplumunda bir iç hesaplaşmaya yol açması gerektiğini ifade etti. (AP)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?