Vladimir Fitin, cuma günü TASS Ajansı’na verdiği demecinde, “Amerikalılar, Türklerle ilişkileri düzeltmek için sadece Afrin ve Münbiç’i değil, başka şehirleri de özgürleştirmeleri yönünde Kürtlere baskı yapıyorlar. Ama bu Kürtlerin çıkarlarına son derece aykırı” ifadelerini kullandı.

Kürtleri Şam ile müzakereye zorlayan başka nedenler de olduğunu ifade eden Fitin, “Kürtlerin kontrolünde bulunan topraklarda, Sünni aşiretlerle sorunlar yaşıyorlar. Kürtler kontrolünde bulundurdukları petrolü satma konusunda da zorluklarla karşılaşıyorlar. Onlar, ancak Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgeleri kullanarak petrol sevkiyatı yapabilirler” dedi.

Kürtlerin verdikleri kararlarda bağımsız olmadığını savunan Fitin şu ifadeleri kullandı: “Belirli anlaşmalar hakkında konuşmak için çok erken. Kürtler büyük ölçüde kendilerine silah ve mal sağlayan ABD’ye bağımlı. Her şey, ABD’nin alacağı pozisyona bağlı olacaktır.”

Daha önce, Demokratik Suriye Konseyi dış ilişkilerinden sorumlu Zoran Eluş Sputnik’e verdiği bir demeçte, Konsey delegasyonunun Şam’da Suriye liderliğiyle görüşmelerde bulunduğunu belirtmişti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?