Kutsal: Elbet bir gün geri döneceğim

Sezen Aksu ve Teoman gibi ünlü müzisyenlerle çalışırken bir anda kariyerini bırakıp aşk için ABD’ye yerleşen şarkıcı Kutsal, müziğe Los Angeles’ta devam ediyor. Sanatçı, yeni single’ı ‘Kalbimin Aydınlık Yüzü’ ile müzik marketlerde yerini aldı.

Albümünün ilk video klibi, Paul Anka bestesi olan ve daha önce Hümeyra’nın da seslendirmiş olduğu ‘Dönülmez Bir Yoldayım’ isimli parçaya çekildi. Yönetmen Keith Lancester tarafından, Los Angeles’ta çekilen klip, düğünü sırasında damat tarafından terk edilen bir gelinin hikayesini anlatıyor. Albümünün ikinci videosu ise bir Nazan Öncel şarkısı olan ‘Nereye Gitti Bu Adam’a çekilecek.

Sevgilisinin isteği üzerine Green Card başvurusunda bulunan ve 2003 yılından beri Los Angeles’ta yaşayan genç şarkıcı Kutsal’dan bahsediyoruz. O şimdi hiç hesaplamadığı bu serüvene, sevgilisinden ayrılarak kendi başına devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan sanatçı, müzikle okul yıllarında profesyonel olarak ilgilenmeye başlamış. Okul bitikten sonra çıtayı biraz daha yükselterek, Şebnem Ferah, Teoman, Sezen Aksu gibi önemli isimlerle de çalışma fırsatı yakalamış.

Hatta onu ilk kez Sezen Aksu’nun ‘Beni Al Onu Alma’ klibinde trompet çalan kız olarak tanıdık. Müzik kariyeri açısından çok önemli kapıları bir bir aralarken her şeyi bırakıp, sevdiği adamın peşinden ABD’ye gitmiş. Ancak İstanbul’la bağını hiç koparmayan Kutsal bu serüveni şöyle anlatıyor: ‘ABD’ye gitmeyi planlamıyordum. Sevdiğim adamın peşinden gittim. İlk başta kariyerimi ve her şeyi geride bırakmak elbette ürkütücüydü ama buraya geldikten sonra yaşadığım tecrübeler bana çok şey öğretti. Ve dünyanın en önemli müzik adamlarıyla çalıştım. Bunlar parayla satın alınamayacak tecrübeler. Hayatın beni savurduğu yerden en iyi şekilde faydalanmaya çalıştım.’

‘Ama elbet bir gün geri döneceğim…’ diyen Kutsal, bir önceki albümü ‘Çırılçıplak’ın (Naked) kayıtlarını Los Anges’ta, ‘Kalbimin Aydınlık Yüzü’nüyse, hem Los Angeles hem de İstanbul’da gerçekleştirmiş.

Bunun nedeni ise şöyle anlatıyor: ‘Albümün tamamını Los Angeles’ta kaydetmek istemedim. İçinde İstanbul kokusu olsun istedim şarkıların. Bu yüzden Orkun Tunç ile kaydettiğimiz parçalar İstanbul’da, Emir Işılay ile yaptıklarımız ise Los Angeles’ta kaydedildi.’
ABD’de yaşamaya devam eden Kutsal, Amerikan televizyonlarındaki pek çok prime time programda çalışan Devrim Wellman ile birlikte Türkiye’de yayınlanacak bir çocuk programın müziklerini yaparken diğer yandan da İngilizce bir single’ının hazırlıklarıyla uğraşıyor. (Pınar Hiçdurmaz – [email protected])

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?