Kuzey Amerika seferine çıkıyor

(AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatçı birlikleri ve sektör kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinden oluşan bir heyetle, 15-21 Nisan tarihleri arasında ABD ve Meksika’ya resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Çağlayan’ın ziyaretinin ilk ayağı olan ve 15-18 Nisan tarihlerini kapsayan ABD ziyaretinin, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde yeni işbirliklerinin temelini atmayı hedeflediği ifade edildi.

Çağlayan’ın, ABD’de New York, Washington DC ve Houston’u kapsayan bu ziyarette Türkiye’de yatırım yapan veya yatırımlarla ilgilenen ABD’li firmaların CEO’ları ile ikili ve geniş katılımlı toplantılarda bir araya gelerek, onlara Türkiye’deki yatırım ortamını, işbirliğini geliştirme imkanlarını ve yeni açıklanan teşvik paketini tanıtmayı amaçladığı belirtildi.

Bu kapsamda, dünyanın önde gelen firmalarının üst düzey temsilcileriyle Business Council for International Understanding çatısı altında New York’da geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirileceği bildirildi.

”ABD ile ticaretimiz 3,2 kat arttı”

Açıklamada, ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2002-2011 yılları arasında 6,4 milyar dolardan 20,6 milyar dolara yükseldiğine işaret edilerek, ”Bu dış ticaretin bahse konu yıllar arasında 3,2 kat arttığını göstermektedir. 2011 yılına bakıldığında ise ABD’den ihracatımızın yüzde 22,2 artışla 4,6 milyar dolar, ithalatımızın ise yüzde 30,2 artışla 16 milyar dolar olarak gerçekleştiği görülmektedir” denildi.

2012 yılının Ocak-Şubat aylarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatın yüzde 52,2 artışla 982,8 milyon dolar, ithalatın da yüzde 13,3 azalışla 2,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Meksika ziyareti

Ziyaret programının ikinci ayağı olan ve 18-20 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Meksika programı çerçevesinde ise Bakan Çağlayan tarafından ikili ve çok taraflı görüşmeler yapılacağı kaydedildi.

Zafer Çağlayan’ın, G20 Ticaret Bakanları toplantısına katılacağı belirtildi. Çağlayan’ın bu kapsamda, çok taraflı ticaret sisteminin geliştirilmesi temel konusu etrafında piyasaların serbestleşmesi, büyüme ve istihdama katkıda bulunulması alt başlıklarının tartışmaya açılacağı etkinliklerde konuşacağı kaydedildi.
Bakan Çağlayan’ın bu ziyaret kapsamında, başta Meksika Ekonomi Bakanı Bruno Ferrari olmak üzere mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yapacağı, ülkeler arasındaki dış ticaretin geliştirilmesi yolunda atılması gereken adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’nin Meksika’ya ihracatının 2002-2010 yılları arasında yüzde 89,9 oranında artarak 76,6 milyon dolardan 145,5 milyon dolara ulaştığı kaydedildi. 2011 yılı rakamlarına göre de Türkiye’nin Meksika’ya ihracatının 145,5 milyon dolar olarak gerçekleştiği, yine aynı yılda ithalatın 494,6 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Meksika’daki temaslarını 20 Nisan 2012 tarihinde tamamlayacak olan Bakan Çağlayan, 21 Nisan 2012 tarihinde Türkiye’ye dönecek.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?