Kuzey Kore’yi gözledi

NÜKLEER Güvenlik Zirvesi başlamadan önce dün yoğun bir gün geçiren ABD Başkanı Barack Obama, bir ara soluğu, Kuzey Kore’yle Güney Kore’yi birbirinden ayıran Askerden Arındırılmış Bölge’de aldı.

Obama, iki ülkeyi ayıran sınırdaki kontrol noktasında, Kuzey Kore tarafını dürbünle gözetledi. Amerikalı lider, “yörüngeye uydu yerleştirmek amacıyla” uzun menzilli füze fırlatma kararını açıklayan Kuzey Kore’nin, böyle yaparak bölgede daha da yalnız kalacağını vurguladı, bu ülkeyi “kötü huylarından” sıyrılması konusunda uyardı. Bölgeye kamuflajla gelen Obama, Amerikan askerlerinin yanında yaklaşık 10 dakika kaldı, onlara “Sizlerle gurur duyuyorum” mesajı verdi. Bu arada Kuzey Kore, gelecek ay fırlatacağı uzun menzilli füzeyi dün rampaya koyduğunu açıkladı.

Nükleer protest

ABD Başkanı, hemen her gittiği yerde olduğu gibi Güney Kore’de de protesto edildi. Nükleer karşıtı çevre örgüt üyeleri, atık maddelerin zararlarından korunmaya yarayan kostümlerden giydi, kucaklarına da, çevre felâketi nedeniyle hayvanların nesillerinin tükendiğini anlatmak amacıyla, birer balık aldı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?