LA Times: Türkiye mülteci akımı için hazır değil

Los Angeles Times, Türkiye’deki mültecilerin yaşadığı sıkıntılara hem de BM’ye ilişkin yankımalarını “Türkiye’ye Kaçan Suriyeliler, Kavestli Araf’ta Sıkışmış Durumda” başlığını verdiği bir haberde aktardı.

Türkiye’nin mülteci akımı için “hazır olmadığı”nı öne süren gazete, Ankara’nın, BM’ye yardım istediğine de dikkat çekti. Gazeteye konuşan bir sığınmacı da, “Bu Türk hükümetinin başarısızlığı değil. Tüm dünyanın başarısızlığıdır. Mülteciler, Birleşmiş Milletler’in sorumluluğu değil midir? Nerede onlar?” diye yakındı.

Suriye’den Türkiye’ye sığınanların sayısının 20 bini aşması üzerine Ankara, BM’ye yardım çağrısını yaparken Los Angeles Times, “Türkiye’ye Kaçan Suriyeliler, Kavestli Araf’ta Sıkışmış Durumda” başlığını kullandığı haberinde Türkiye’nin binlerce mülteci için “hazır olmadığı” iddiasında bulundu.
ABD’nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgesinde binlerce kişinin hem ileriye, hem geriye gitmekten korkarak perişan biçimde beklediğini belirterek, şunları yazdı:
“Ve sınırın diğer tarafında, Türkiye’de kendilerini, mülteci akımına hazır olmayan, mültecilerin bazıları spor tesisleri veya okullarda barındırılırken hükümetin son günlerde sınırı geçen binlerce kişi için yeni kampları kurmaya koşturduğu bir ülke bekliyor.”
LA Times, Türkiye’nin, BM’ye yardım çağrılarına yer verdiği haberinde sınırı geçen mültecilerin yardım ihtiyacının olduğunu bildiklerini belirterek “Um Mohammad, Mart sonunda iki çocuğu ve kocası ile sınırı geçtiğinde hemen kararından pışman oldu” diye yazdı.
Söz konusu Suriyeli kadının, “kendilerinin, Türkiye’ye girer girmez yedi saat yağmur altında bekletildiği”, “kocasının da 200 dolarlık rüşvet verdikten sonra ulaşım ayarlayabildiği” iddialarını yansıtan gazete, haberinde ayrıca aylarca insanları Türkiye’ye geçmelerine yardımcı olduktan sonra kendi ailesinin de Türkiye’ye kaçtığında kamplarda yer kalmadığı belirtilen Hacı Ali’nin başına gelenlerine de yer verdi.

-“BU TÜRK HÜKÜMETİNİN DEĞİL, TÜM DÜNYANIN BAŞARISIZLIĞI”-

Ancak, LA Times’e göre, Hacı Ali, “Bu Türk hükümetinin başarısızlığı değil. Tüm dünyanın başarısızlığıdır. Mülteciler, Birleşmiş Milletler’in sorumluluğu değil midir? Nerede onlar?” diye yakındı. (ANKA)

Photo: Ricardo Garcia Vilanova, AFP/Getty Images

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?