LA Times: Türkiye’de Şort ya da dekolte giymeyin !

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil tavsiyeleri de gazetelerde yer almaya başladı. ABD’nin en prestijli gazetelerinden Los Angeles Times, Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlayan kadınlara, yaşanmış hikayelerden yola çıkarak tavsiyeler verdi.

Haberde, Türkiye’de yaşamış eski bir gazeteci olan Carol Masciola’nın, ‘Eğer bir camiyi ziyaret etmiyorsanız başörtüsü takmak zorunda değilsiniz. Seksi bir pantolon ve göğüs dekoltesiyle dolaşıyorsanız insanlar gözlerini dikip size bakacaklardır. Eğer başörtüsünün yaygın olabileceği doğuya ya da güneye gitmeyi planlıyorsanız şort ya da dekolte giymeyin’ ifadeleri vurgulandı. Kadınlara arzu dolu bakan ve rahatsız eden erkeklerin olduğunu söyleyen Fransız Gina Rarick ise, ‘Eğer sadece yürür ve bunu görmezden gelirseniz bir süre sonra dikkat etmeyeceksiniz bile. ‘Geri çekil’ diyerek bile tepki göstermeyin. Çünkü herhangi bir reaksiyon provokasyon olarak görülebilir’ diyor. Ayrıca, Türk bir erkekle evli olan Sarah Çelik’in Türkiye’nin turistik batı şehirlerinde yalnız iki kadının tatil yapmasının tehlikeli olduğunu ve yabancı dilin de bir engel teşkil ettiğini söylediğine dikkat çekildi.

Avrupa ve ABD kadar güvenli

Gazete, Türkiye Tatil Planlayıcıları sitesinden Tom Brosnahan’ın tavsiyelerine de yer verdi. Bosnahan, hiçbir yerin tamamen güvenli olmadığını ve buna rağmen rağmen Türkiye’nin Avrupa ve Kuzey Amerika kadar güvenli olduğunu söylüyor. Buna karşın, Brosnahan, kadınları yerel geleneklere uymaları konusunda uyarıyor ve ‘büyük şehirlerde mütevazı ve şık bir şekilde giyinmelisiniz’ diyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?