Lakers’ın Gelecek Yıl ve Ondan Sonraki Planları (Lakers Yazi Dizisi 6. Bölüm)

Lakers yönetiminin geçen yılın başından beri planı aynıydı. ’13-’14 sezonu sonunda yüksek kontratlı oyunculardan arınmış kadrosuna, yeni “star” oyuncular katmak istiyorlardı.

’14-’15 sezonu başında kontratlı olan oyuncu sayısı sadece iki (Nash ve Sacre) olacak Lakers’ın yöneticileri, Kobe’ye şimdi kazandığı senelik $30.5 milyon dolardan çok daha az ücret önererek (senelik $10 milyon’a kadar), takımı Dwight etrafında kurmayı planlıyorladı.

Dwight’ın önce D’Antoni ile anlaşamaması, daha sonra Kobe ile arasını soğutması ve akabinde takımdan ayrılması ile şok olan yönetim, ilersi için daha farklı planlar üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

Tabii bu arada, Kobe’ye daha az ücret önerileceği de yavaş yavaş duyulmaya başlandı. Kobe’ye konu hakkında düşüncesi sorulduğunda; kendisinin öncelikle basketbol oyuncusu olduğunu ama aynı zamanda iyi bir de iş adamı, ve profesyonel olduğunu, ücretinde indirime gidilmesinin söz konusu dahi olmayacağını, sonuna kadar da pazarlık yapacağını söylemesi, Lakers’ın plan ve projelerinin üzerine tuz, biber ekti.

Yüksek kontratlı bir diğer oyuncu Metta’dan kurtulan yönetim, center ve forvet oynayabilen Gasol’u en azından bir sene daha kadrosunda tuttu. Bir diğer taraftan da diğer takımlardaki, sezon sonu kontratı bitecek olan, taraftarı heyecanlandıracak, “özel” oyuncuları listesine almaya başladı.

Los Angeles Lakers’ın, gelecek sene kontratı biten, ve serbest kalmak istemesi halinde hamle yapabileceği oyuncular listesinin ilk sırasında, fazla gerçekçi olmasa da LeBron James var. Bu çoğu kimseye şaka gibi gelse de teyit edilmiş bir gerçektir. Gelecek sezon sonunda Lakers, LeBron’a sözleşme teklif edecek.

Wade, ve Bosh ile birlikte senelik ortalama $20.5’er milyon kazanan LeBron, daha fazla para kazanmak isterse Lakers’ı tercih edebilir. Yalnız ’12-’13 sezonu sonunda üst üste 2. şampiyonluğunu kazanan Miami’nin 3. şampiyonluğunu kazanması, LeBron’un da Kobe’nin 5, Jordan’ın 6 şampiyonluğuna 1 adım daha yaklaşması, ve bu iki oyuncuyu yakalama isteği kendisini Heat’te tutmaya yeter de artar gibime geliyor.

Üstelik LeBron’un amacı Kobe’nin 5 şampiyonluğunu geçmek ise, neden Kobe ile birlikte oynayıp, şampiyonluk kovalasın ki? Bu hamle onu her zaman 1 adım geride tutacaktır. Bu gerçek de, olası bu transferi imkansız kılıyor.

Lakers’ın bir diğer hedefi, LeBron’a nazaran daha gerçekçi bir hedef olan ve Knicks’ten geçen sene $22, önümüzdeki sene de $24 milyon alacak olan Carmelo Anthony. Geçtiğimiz sene çok iyi bir performans gösteren fakat play-off’larda yıkılan Knicks eğer önümüzdeki sene de aynı başarısızlığı gösterirse Melo ile, zaten bitecek olan kontratı bahane edip yollarını ayırabilir. Bu da Lakers’ın önünü açar ve Lakers, Melo’yu kadrosuna katar.

Olası Melo transferi Lakers için her ne kadar daha gerçekçi dursa da, aklı başında her Lakers taraftarı bu transferi veto edecektir diye düşünüyorum. Sebebi ise, geçen sene 67 maç oynayıp, 28.7 sayı ortalaması bulan “bencil” Melo, sadece 6.9 rebound ve 2.6 asist ortalaması yakalayabilmiş. Sayıyı saymıyorum ama rebound ve asistteki statistiki bilgi aynı bölgede oynayan oyuncular arasında belki de en kötü 10 oyuncu arasına girebilecek nitelikte. O yüzden bence Melo, Lakers için en kötü “özel” oyuncu transferi olacaktır diye düşünüyorum.

Lakers için en iyi, en gerçekçi, ve belki de ismi geçen transferlerden bence en önemlisi, geçen sene Pacers forması ile 17.4 sayı, 7.6 rebound ve 4.1 asist ortalaması yakalayan Paul George olacaktır. Gelecek sene serbest kalacak oyuncuya iyi bir kontrat ve kadro önerilmesi halinde gelmesi kaçınılmaz. Yalnız Paul George bugünkü (07.23.13 Salı) basın toplantısında Lakers ile isminin geçtiğini bildiğini söylemesi, ve Lakers yönünde hiçbir arzu ve isteğinin olmadığını belirtmesi, bu transferi diğerlerinden çok daha zor kılıyor.

İlk yazımda da söylediğim gibi Lakers dönülmesi zor, engebelerle dolu bir yola girmiş durumda. Herşeyden önemlisi Lakers kredisini bitirmiş durumda. Daha önce Los Angeles’taki “abi” durumundaki Lakers, Clippers ile girdiği Mullens (ki Lakers için çok önemli bir transfer olabilirdi) transferini bile bitiremiyor, ve bu oyuncu Lakers’ı eş geçip Clippers’ı seçebiliyorsa, bunda bir problem var demektir.

Kimse ’13-’14 senesinde Lakers’dan transfer ve başarı beklemesin, çünkü yönetimin tek isteği, bu sezonu da geçen sezonki gibi kör topal bitirmek, ve sadece ve sadece kontratların bittiği, önümüzdeki sezona yoğunlaşmak.

Şunu söylemekte de fayda var, gelecek sezon alaturkaonline.com ekibi olarak NBA’de özellikle Los Angeles Lakers için çok beğeneceğiniz farklı formatta, farklı düşüncelerimiz var.

Size tavsiyem, basketbolu, ve özellikle NBA’i seviyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

 

İyi günler diliyorum.

 

Burak Yarkent / Los Angeles

[email protected]

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Lakers Bugünlere Nasıl Geldi (Lakers Yazı Dizisi 1. Bölüm)

Jimmy Buss’a Ağır mı Geldi (Lakers Yazı Dizisi 2. Bölüm)

Mike D’Antoni ile Takımın Kimyası Tutmadı (Lakers Yazı Dizisi 3. Bölüm)

Sakatlıklar Sene Boyunca Lakers’ın Yakasını Bırakmadı (Lakers Yazı Dizisi 4. Bölüm)

Dwight Bir Türlü Uyum Sağlayamadı (Lakers Yazı Dizisi 5. Bölüm)

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?