Lanzmann: Tarihi bir olay

Yahudi soykırımını anlatan 9.5 saatlik belgesel film Shoah’ın Fransız yönetmeni Claude Lanzmann, belgeselin Türkiye’de TRT tarafından yayımlanacak olmasını “tarihi bir olay” olarak nitelendirdi ve Fransa Senatosu tarafından kabul edilen 1915 olaylarıyla ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısı konusunda Fransa parlamentosunun “akılsızca” kanun yaptığını belirtti.

Claude Lanzmann AFP’ye yaptığı açıklamada, bunu “tarihi bir olay”olarak niteleyerek, “yarın akşamdan itibaren Türkiye’nin Shoah’ı yayımlayan ilk Müslüman ülke olacağını” belirtti. Yönetmen, “öncü bir çalışma gerçekleştiren Türkiye’nin cesaretini ve kararlılığını takdir etmek gerektiğini, ayrıca Arapları Yahudilere, Yahudileri de Araplara tanıtmaya dayanan (belgeseli ilk defa Türkçe, Arapça ve Farsça’ya altyazılı olarak çevirdiği belirtilen) Aladdin Projesi’ni de takdir ettiğini” kaydetti.

Lanzmann, “1985’de ilk kez Fransa’da gösterilen belgeselle ilgili Türk öğrencilere masterclass verme fırsatının olduğunu ve öğrencilerin ciddiyeti, kavrayışları ve zekaları karşısında gözünün kamaştığını” söyledi.

Yönetmen Lanzmann, “bugün Türkiye’nin benimsediği yaklaşım oldukça açık iken, Fransa Senatosu tarafından kabul edilen 1915 olaylarıyla ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısı konusunda Fransa parlamentosunun ‘akılsızca’ kanun yaptığını, Türklerin enseye tabanca tehdidinden etkilenecek insanlar olmadığını, kendi geçmişleriyle yüzleşmeye karar verdikleri zaman bunu yapacaklarını” söyledi.

Lanzmann, “Yılmaz Güney’in bir başyapıtı karşısında ağlayabiliyorsam, Türklerin de kendi tarihleriymiş gibi, ‘Shoah’ karşısında ağlayamamaları için bir neden görmüyorum, çünkü bu insani yönümüze hitap ediyor” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?