Laptop pili için 3 ipucu

Laptop’unuzu elektrik şebekesinden uzakta daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, bu yazıyı okuyun.

Laptop’unuzun pili siz işinizi bitiremeden, bir saat içinde tükeniyor mu? Küçük bir şokla karşılaşmaya hazırlanın. Zira laptop pilleri oldukça pahalı ve 100 dolardan başlayabiliyor.

Peki ama laptop pilleri hakkında bilmemiz gereken temel detaylar neler?

1. Li-ion pil döngüsü: Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj veya 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından iki veya üç kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde raporlar mevcut. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.

2. Laptopunuzu sürekli şebekeye bağlı tutuyorsanız, pil döngünüzü (şarj-boşaltma) boş yere harcıyor olabilirsiz. İşte bu gibi durumlar için önerilen çözüm: Laptop’unuzu pilsiz olarak sadece elektrik şebekesinden çalıştırabilirsiniz. Ancak bu çözüm, herkes tarafından kabul görmüyor. Tam tersini, yani bilgisayarı elektriğe de bağlı olsa, pille çalıştırmanın daha iyi olduğunu iddia edenler de az değil.

3. Her ne kadar ucuz olsalar da,yeni pil seçiminiz asla üçüncü parti üreticilerin pilleri olmamalı. Bu pillerin en büyük sorunları, çabuk ölmeleri ve bazı uç durumlarda, yangın veya patlama tehlikesi yaratması…

Eski pilinizi çöpe atmamaya, onu uygun şekilde elden çıkarmaya da özen göstermeyi unutmayın.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?