Las Vegas’lı çiftten Türk kahvesi güzellemesi

Las Vegas’lı çiftten Türk kahvesi güzellemesi. Los Angeles’taki Pasifica Enstitüsü tarafından düzenlenen ve çok sayıda üst düzey misafirin katıldığı 6. Diyalog ve dostluk yemeğinde yapılan Türk Kahvesi sunumu büyük beğeni topladı.

Las Vegas’ta yaşayan George and Ugur Clare çifti tarafından yapılan sunumda, Türk kahvesinin yapımı, sunumu ve içiminin dostlukla kol kola giren öyküsü anlatıldı.

TRT’de yayınlanan Eksi 10 adlı programda ekrana taşınan etkinlikte Uğur Clare, Kahvenin Türk kültüründeki yeri ve önemi ile ilgili kısa ama bir o kadarda çarpıcı anekdotları paylaştı, kahve ile ilgili atasözlerimizin anlamlarına da yer verdi.

Türk kahvesinin bir çocuk içeceği olmadığını belirten Uğur hamım, ‘Çocukken annem bana kahve içersem bıyıklarımın çıkacağını söyleyerek korkuturdu’ deyince salondan kahkahalar yükseldi.

Uğur Clare’nin eşi George ise, Türk kahvesinin Amerikan kültüründe olduğu gibi ‘galon’la, araç kullanırken, cep telefonunu kurcalarken ya da yolda yürürken içilmediğini esprili bir şekilde anlattı.

Kahvenin yapımından içimine kadar geçen süreci bir seramoni olduğunu belirten Clare çifti, Türk kahvesinin eşler, ve yakın dostlar arasında kaliteli zaman geçirmenin altın anahtarı olduğuna vurgu yaptı.

Pasifica Enstitüsünde Katharine Branning’in Türk çayı hakkındaki konuşması kadar hoş bir anlatıma sahne olan etkinlik, kültürümüzün okyanus ötesinde tanıtımı açısından oldukça önemli.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?