Las Vegas’ta Esrar Satışı artık Serbest

las vegas esrar sigaraLas Vegas’ta Esrar Satışı artık Serbest. Nevada eyaletinde 21 yaş ve üstü kişilerin 28,3 grama kadar esrar satın almalarına izin verildi.

Las Vegas’ta Esrar Satışı artık Serbest

ABD’nin Nevada eyaleti, marketlerde eğlence amaçlı esrar satışına izin veren 5. eyalet oldu.

Eyalette, kasım ayında onaylanan ve gece yarısı itibarıyla yürürlüğe giren yasa gereğince eyalette eğlence amaçlı esrar satışı serbest bırakıldı.

Yasa çerçevesinde 21 yaş ve üstü kişiler 28,3 grama kadar esrar satın alabilecek. Esrarın sadece özel alanlarda kullanılmasına izin verilirken, toplu alanlarda esrar içme yasağı sürecek.

Yasayı ihlal edenler 600 dolar para cezasına çarptırılacak.

Federal hükümet tarafından uyuşturucu kullanımı yasak olmasına rağmen Colorado, Oregon, Washington ve Alaska eyaletlerinde yetişkinlerin esrar satın almasına izin veriliyor.

Sırada California ve Massachusetts eyaletleri var

ABD’deki başkanlık seçimi sırasında California, Nevada ve Massachusetts eyaletleri keyif için esrar kullanılmasının yasallaştırılması yönünde karar vermişti.

California ve Massachusetts eyaletlerinde yasal düzenlemelerin tamamlanması ardından yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Amerika keyif için esrar çekecek

ABD’deki başkanlık seçimi sırasında, birçok eyalette, vergiden idam cezasına ve esrar kullanımına dair birçok referandum da yapıldı.

Referandumlarda Arizona keyif için esrar kullanımını reddederken, Florida ve Kuzey Dakota eyaletleri tıbbi esrar kullanımını yasalaştırdı.

Yasa 21 yaşından büyüklerin esrar yetiştirmesi ve tüketmesinin önünü açıyor. Esrar tıbbi alanda kanser, AIDS ve Hepatit C gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Esrar Parası Gençlik Programlarına Gidecek

California eyaleti, esrar satışından ve yetiştirilmesinden elde edilen vergilerle gençlik programları, çevresel koruma ve emniyet gibi alanları finanse edeceğini açıkladı.

22 Milyon Dolarlık Pazar

Uzmanlar yasal esrarın ABD’de en hızlı büyüyen endüstrilerden biri olduğunu ve 2020 yılına kadar satış hacminin 22 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor.

Esrar kullanımına karşı çıkanlar ise esrar reklamlarıyla “çocuk sağlığı ve güvenliğine” aldırış edilmediği eleştirisini getiriyorlar.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?