LAT: AKP VE TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI İTİBARI AÇISINDAN MALİYETLERİ OLABİLİR

ABD’nin önemli gazetelerinden Los Angeles Times’in internet sitesi Türkiye’deki gelişmelerin AKP ve Türkiye’nin uluslararası itibarı açısından şiddetli maliyetleri olabileceğini belirtti.

Los Angeles Times Beyrut mahreçli haberinde “Görevden ayrılmalar Türkiye’nin yörüngesinde önemli bir kilometre taşı. Bir NATO üyesi ve bir zamanlar batının sarsılmaz müttefiki Türkiye, karizmatik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde İslamcı kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi, ya da AKP’nin, dokuz yıllık egemenliği altında, asker figürlerin yaklaşık 80 yıllık hâkimiyetinin gölgesinden çıkıyor” dedi.

Uzmanların, görevden ayrılmaların, Erdoğan’ın seçim zaferinden sonra sivil hükümetin ordu üzerindeki denetimini daha ileri taşıma girişimleri ardından geldiğini yazan LAT, “Bir zamanlar ordunun zaptedilemez görülen gücüne karşı olanlar bile Türkiye’de bu toplu ayrılmaların hem AKP hem de ülkenin uluslararası itibarı açısından şiddetli siyasi maliyetleri olabileceğini kabul ediyor” dedi.

LAT, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’ndan Mensur Akgün’ün “En büyük dört komutanın siyasi otoriteyi protesto için görevden ayrılması her ülkede sorun yaratabilir. Bu, muhalefet partilerinin hareketlerine bağlı olarak siyasi bir krize yolaçabilir. Bu konudan yararlanabilir ve hükümet üzerinde baskı yapabilirler” sözlerine yer verdi.

Olayların ülkenin uluslararası itibarını zedeleyeceği görüşüne katılmayanların da bulunduğunu belirten Amerikan gazetesi, komutanların komplo suçlamaları nedeniyle hapiste bulunan subayların ordudan çıkarılması baskısı altında olduklarını yazdı. (ANKA)(ORH/BRŞ)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?