Laz Rover

Trabzonlu mobilyacı Mustafa Kaya, Karadeniz yapımı bir araç yaptı. 2 ayda 35 bin liraya ahşaptan ‘Laz Rover’ üretti.

lazrover-1

Geçtiğimiz yıl klasik model araba yapan Kaya şimdi de Land Rover’den esinlenerek Laz Rover üretti. Yaklaşık 2 ayda tamamlanan ve 35 bin liraya mal olan aracın koltukları elektrikli ısıtmalı. Navigasyon ve park sensörü bile var.

Ford P100 modelinin şase ve motorunun konulduğu araç, iki çeker düz vites, benzinli, 2 bin motor ve 105 beygir gücünde. Uzunluğu 4 metre 70, genişliği 1 metre 80 santimetre, ağırlığı da 1,5 ton.

lazrover-8

Deneme sürüşünde ise 140 kilometre hıza ulaşıldı. Mustafa Kaya, “Diğerleri hep saç. Bizim üretimimizin bir farkı olsun” dedi. Kaya, destek verilmesi halinde ahşaptan helikopter ve uçak bile yapabileceğini söyledi.

35 BİN KİŞİ ARACI GÖRMEK İÇİN GELDİ

Mobilya ustası Mustafa Kaya, 30 yaşında. 2 bin 600 nüfuslu Köprübaşı ilçesinde 16 yıldır bu işle uğraşıyor. Ama onun farklı bir yönü daha var; ahşaptan araba yapmak.

Kaya geçtiğimiz yıl 1900’lü yıllardaki klasik modellerden esinlenerek bir otomobil dizayn etti. Aracın yapımı için gürgen ve ladin kullandı.

Bir şoför 2 kişinin de arkada oturabileceği şekilde tasarlanan 3,5 metre boyundaki otomobile hurda bir Anadolu’nun 1973 model 1.3 gücündeki motoru yerleştirildi. Otomobil tahtadan olduğu için herhangi bir yanma riskine karşı motorun içi 300 derece ısıya dayanıklı malzemeyle izole edildi.

Elektrik aksamı tamamlandı. Benzinle çalışan araç asfaltta 100 km hıza ulaştı. Ankara’daki Trabzon Etkinlikleri’nde sergilendi ve 35 bin sayısıyla ziyaretçi rekoru kırdı.

1,5 TON AĞIRLIĞINDA

Mustafa Kaya, Beşköy Belediye Başkanı Yahya Narmanlı’nın İstanbul Feshane’de 21-24 Şubat tarihleri arasındaki Trabzon Etkinlikleri’nde sergilenmek üzere bir araç yapması isteği üzerine hemen çalışmalara başladı.

Land Rover’den esinlenerek bir jeep tasarladı. Kalfası Hasan Yazıcı’yla birlikte gece-gündüz çalıştı. Gürgen ağacından yapılan aracın dış bölümü tamamlandı. Tavan bölümüne işlemeyle Türk Bayrağı çizildi. Sıra içeriye geldi.

Yaklaşık 2 ayda tamamlanan ve 35 bin liraya mal olan aracın koltukları elektrikli ısıtmalı. Navigasyon ve park sensörü bile var. Ford P100 modelinin şase ve motorunun konulduğu araç, iki çeker düz vites, benzinli, 2 bin motor ve 105 beygir gücünde.

Uzunluğu 4 metre 70, genişliği 1 metre 80 santimetre, ağırlığı da 1,5 ton. Deneme sürüşünde ise 140 kilometre hıza ulaşıldı. Plakası, İstanbul’un fethini anlatan, 61 FTH 1453 şeklinde yazıldı.

“İKİNCİ YERLİ ARABAM”

Geçen yıl yaptığı aracı Uzungöl’deki turistik bir tesise 20 bin liraya sattığı belirten Mustafa Kaya, “Her ne kadar araç ahşaptan olsa da, yüzde 100 Türk ve Karadeniz yapımıdır. Eğer sac tasarımlı olsaydı bir farkı olmayacaktı.

Şimdi herkes konuşacak” dedi. Her türlü yanma riskine karşı araçta gerekli önlemleri aldığını vurgulayan Kaya, “Motor bölümünde sıkıntı yok. Bırakın yanmayı duman bile çıkmaz. Ama tedbiri elden bırakmadık. İki yangın tüpü koydum” diye konuştu.

“Eğer destek verilirse bu tür araçlardan yılda 20 ya da 30 tane yapabilirim” diyen Kaya, “Hatta ahşaptan şehir bile kurarım. Helikopter, uçak bile yaparım” ifadelerini kullandı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?