Lenovo’nun satış rakamları ne durumda

Lenovo bulunduğu tüm bölgelerde ve ürün gruplarında sürekli ve dengeli büyümeye odaklanarak ardarda dokuzuncu kez en büyük dört PC üreticisinden daha hızlı büyüdü.

IDC (International Data Corporation) araştırma şirketi tarafından açıklanan 2011 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre Lenovo, dünya çapında pazar payını 3,7 puan artırarak 14,0 ile bugüne kadarki en yüksek pazar payını elde etti. Çin’de ise pazar payını 3,1 puan artırarak yüzde 35,3 ile bugüne kadar Çin’de elde ettiği en yüksek pazar payını kaydetti.

Üçüncü mali çeyrekte, Lenovo’nun vergi öncesi geliri yıllık bazda yüzde 59 arttı ve 192 milyon ABD Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Şirketin üçüncü çevrek brüt karı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artarak 954 milyon ABD Dolarına ulaştı ve brüt kar oranı yüzde 11,4 oldu. Üçüncü çeyreğe ilişkin işletme karı 193 milyon olurken, özsermaye hissedarlarına atfedilebilir net kar önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54’lük artışla 153 milyon ABD Dolarına ulaştı.

Firma güçlü bir şekilde yürüttüğü “Protect and Attack” stratejisi sayesinde, üçüncü mali çeyrekte satışlarını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 oranında artırarak 8,4 milyar ABD Dolarlık rekor bir satış seviyesine ulaştı. Dünya çapında PC sektörü bir bütün olarak yıllık bazda yatay bir seviyeyi korumaya çalışırken, Lenovo’nun PC sevkiyatları yüzde 37 gibi etkileyici bir oranda arttı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?