Liderlerin Çanakkale Zaferini Anma Mesajları

18 Mart 2012 Pazar günü Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümünün kutlanacak oluşu dolayısı ile Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül birer mesaj yayınladılar.

Erdoğan: yeryüzündeki hiçbir silah, vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacaktır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeryüzündeki hiçbir silahın vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacağının 1915’te Çanakkale’de bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Başbakan Erdoğan, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 97. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ”Çanakkale Zaferi, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve tüm insanlık için de bir sembol ve umut tablosudur” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Zaferi’ni ”yakın tarihimizin en anlamlı, en dokunaklı, en büyük zaferlerinden biri” olarak nitelendiren Erdoğan, şunları kaydetti:

”Aziz milletimiz, yokluk ve imkansızlıklara rağmen, yüksek bir ruh ve sarsılmaz bir inanç sayesinde kazandığı bu zaferle, hem milli tarihimizi hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir. Çanakkale’de, 1915’te bir kez daha görülmüştür ki yeryüzündeki hiçbir silah, vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacaktır. Bu bakımdan, Çanakkale Zaferi, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve tüm insanlık için de bir sembol ve umut tablosudur. Bu zaferin, tarihimiz için bir başka önemi de istiklal mücadelemizin yapılabilmesine ve bağımsız Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşuna öncülük etmesidir. Onun için her vesileyle ifade ettiğim gibi, bizler bu zaferi, sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, halen sürdürmekte olduğumuz kararlı ve onurlu medeniyet yürüyüşümüzün de en önemli ilham kaynaklarından biri olarak görüyoruz.

Bundan 97 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, günümüzde de aynı sevdayla, aynı ruhla, aynı inanç ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yüceltmek ve payidar kılmak için çarpıyor. Hiçbir şüphemiz yok ki aziz milletimiz, Çanakkale’den aldığı ilhamla, şehitlerimizin mirasına sahip çıkacak, Cumhuriyetimizi, kuruluşunun 100. yıl dönümünde çok daha itibarlı bir seviyeye ulaştıracaktır. Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor; bize bu mukaddes vatanı emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, 18 Mart Şehitler Günü’nde rahmet ve şükranla anıyorum.”

Cumhurbaşkanı Gül: Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çanakkale Zaferi’nin, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gül, başta Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanları ve vatanını canından aziz bilen şehitleri rahmetle ve minnetle andı, gazilere şükranlarını sundu.

Gül, vatanı ve istiklali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk milletinin, tarih boyunca gurur kaynağı olan büyük zaferlere imza attığını, canı pahasına verdiği mücadelesiyle başka milletlere de emsal olduğunu ifade etti.

Şehit ve gazilerin hiçbir değerle ölçülemeyecek fedakarlıklarının, milletin bu topraklarda hür ve müstakil yaşamasını sağladığının altını çizen Gül, ”Dönemin şartları düşünüldüğünde, adeta imkansızın başarıldığı Çanakkale Deniz Zaferi de, aziz milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destandır” dedi. Gül, Çanakkale Zaferi’nin, sonuçları itibarıyla, dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Milletin imkansızlıkları ve olumsuzlukları da yenecek derecedeki vatan sevgisinin, ”Çanakkale geçilmez” dedirttiğinin altını çizen Gül, şöyle devam etti:

”Çanakkale Savaşlarında verilen olağanüstü mücadele, kıymetli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine yazdığı şiirde de vurguladığı gibi, tarihe sığmayacak kadar büyüktür. Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır. Bu zafer aynı zamanda, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, harp sahasında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur. Çanakkale Savaşları, bir kahramanlık abidesi olmakla birlikte, savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de dünya tarihinde müstesna bir yere sahiptir.”

-Şehitlerin emsalsiz özverisi-

Cumhurbaşkanı Gül, milli mücadele ruhunun ilk meşalesinin Çanakkale’de yakıldığını ifade ederek, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal’in de kara savaşlarındaki başarısıyla daha o yıllarda milletin sevgisini kazandığına dikkati çekti.

Vatan için canlarını seve seve veren şehitlerin, emsalsiz özverileriyle, milletin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtladığını vurgulayan Gül, ”Bizler de bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşımak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyorum ki, yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır” dedi.

Gül, Türk milletinin şehit ve gazilerin değerini daima bildiğini, onları asla unutmadığını ve unutmayacağını belirtti.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?