Loğoğlu: Suriye’ye Türkiye’nin Mesajları Götürülmeliydi

Cumhuriyet Halk Partisi Adana milletvekili emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, Türkiye’nin, Suriye’deki olayların bir mezhep çatışmasına dönüşmemesi gerektiğini uluslararası topluma çok iyi anlatması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye ziyaretini değerlendirmek için erken olduğunu belirten Loğoğlu, Suriye tanklarının Hama’dan çekilmesinin iyi bir işaret olabileceği gibi, Suriye birliklerinin oradaki “işlerini bitirdikleri” şeklinde de  yorumlanabileceğini, bu yüzden de ziyaretin etkilerini görmek için beklemek gerektiğini  söyledi.

Faruk Loğoğlu, “ Önemli olan tankların Hama’dan çekilmesi değil, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın çatışmalara ve can kaybına son verecek inandırıcı adımlar atmasıdır” dedi.

Türkiye’nin Suriye’yle ilgili mesajlarının sert olması konusunda da Loğoğlu, Türkiye-Suriye ilişkilerinin gerginleşmesine  daha çok Ankara’nın yaptığı açıklamaların neden olduğunu  kaydeden Faruk Loğoğlu, şöyle konuştu: “Elbette Suriye’deki olayların onaylanacak hiçbir yönü yok, can kaybının hakikaten durdurulması lazım ve bir çatışma ortamından bir diyalog ortamına biran önce geçilmesi lazım ama Türkiye’nin de söylemleriyle buna yardımcı olması lazım. Şam’dan bakıldığı zaman Ankara  sanki uluslararası toplumun sözcüsü, Suriye üzerinde yapılacak  baskıların baş aktörü , sözcüsü ve sunucusu gibi bir konumda. Elbette Ankara Washington’la konuşacaktır  ama bunu böyle tantanalı bir şekilde yapması yanlış. Bana göre bir komşu ülkeye yakışmaz bu. Ayrıca ABD’nin bir aracıya ihtiyacı yok, Suriye’de  büyükelçiliği var. Yani Amerikalılar’ın Beşar Esad’la kanalları kapalı değil, Tahran’daki durum gibi değil. Türkiye’nin Şam’a götürmesi gereken mesajlar  Türkiye’nin mesajları olmalıydı.” (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?