London Eye ilk kez bir konuk devlet başkanı için renk değiştirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, kırmızı-beyaz renklere bürünen Thames Nehri kenarındaki dev dönme dolap “London Eye”ı izledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın simgelerinden dev dönme dolap London Eye, ilk kez bir konuk devlet başkanının ülkesinin bayrağının renklerine büründü.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’i Buckingham Sarayı’ndaki kabulünün ardından, eşi Hayrünnisa Gül ile kırmızı-beyaz renklere bürünen Thames Nehri kenarındaki dev dönme dolap London Eye’ı izledi.

London Eye, açıldığı 2000 yılından bu yana, hiçbir devlet başkanı için yapılmayan uygulama ile ilk kez Cumhurbaşkanı Gül’ün İngiltere’ye ziyareti dolayısıyla Türk bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

Gül, “İlk defa yapmışlar bunu. Daha önce Eiffel’de de yapmışlardı hatırlarsanız. Ama onu başkalarına da yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Bunu ilk defa yaptılar. Öbür taraftan bakınca kabinlerden birini beyaz yapmışlar, hilal gibi görünüyor” dedi.

Thames Nehri kenarında bulunan ve her yıl milyonlarca kişinin bindiği dev dönme dolap “London Eye”, Londra’ya kuşbakışı bakmak isteyenlere yarım saatte bir tur attırıyor.

London Eye 135 metre yüksekliğiyle Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolap. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekânı olan London Eye, yılda 3milyona yakın turist tarafından ziyaret ediliyor. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?