Los Angeles’ta açılan Ermeni davalarında tebligat tartışması

ABD’de Ermenilerin Los Angeles’ta açtıkları davalara temsilci göndermeyen Türkiye, dava tebligatlarının yapılmadığını savunuyor.

Ermeniler ise mahkemeden tebligatların yapıldığının kabul etmesini istiyor. Mahkeme şimdi usul tartışmalarına kilitlendi…

ABD’de, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat ve Merkez bankalarına karşı açılan davada bankaların avukatlığını yapan Günay Evinch (Övünç), Ermenilerin avukatlarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin “cevap süresine uymadığı” gerekçesiyle mahkemeden Türkiye aleyhine karar almasını istediklerini belirterek, “Ama gördüğümüz kadarıyla Türkiye, başka bir devletin mahkemesinin tarihini sorgulamasına izin vermeyecek ve egemenlik hakkını sonuna kadar koruyor” dedi.

ABD’deki Ermeniler, geçen yıl, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğu iddia edilenlerin varislerine tazminat ve toprak verilmesini talebiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhine dava açmıştı. “Davoyan” ve “Bakalyan” davası olarak adlandırılan bu davalar, mahkemenin Türkiye’ye tebligatın sunulduğu yönünde karar vermesiyle yeni bir sürece girdi.

TEBLİGAT USULE UYGUN DEĞİL

Ermeni tarafı avukatları, ABD federal yasalarına uygun olarak, “sunulduğu karara bağlanan” tebligata Türkiye’nin 60 gün içinde cevap vermemesiyle, mahkemeden Türkiye Cumhuriyeti aleyhine karar almasını istedi. Türkiye ise tebligatın usulüne uygun yapılmadığını savunuyor. Türkiye, ABD devletine karşı açılan davalarda Adalet Bakanlığı-Dışişleri Bakanlığı üzerinden tebliğatta bulunuyor.

ABD mahkemelerinin de Türkiye devletini ilgilendiren davalarda aynı yolu izlemelerini talep ediyor. O yüzden Ermeni iddialarıyla ilgili davaya bakan mahkemenin Ziraat Bankası ve Merkez Bankası’nın Washington’daki şubelerinde güvenlik görevlilerine yapılan tebligatın yapılmış sayılmayacağını savunuyor. (Bugun)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?