Los Angeles’ta ezan Ermenileri ağlattı

Türkiye’nin yurtdışında yapılmış en büyük Türk festivallerinden olan “3. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali”nin resmi açılışı, ABD’nin Los Angeles kentinde yapıldı. Merkezi California’da bulunan Pasifik Enstitüsü tarafından düzenlenen Anadolu Festivali’nde İstanbul’dan Konya’ya, Antalya’dan Mardin’e kentlerin stantları Amerikalılardan büyük ilgi gördü.

Orange County Fuar yerindeki 50 bin metrekarelik alanda Akdamar Kilisesi, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Mardin Taş Evi, Aspendos Antik Tiyatrosu, Şehzadebaşı Camii, Üsküdar 3. Ahmet Çeşmesi gibi tarihi eserlerin kopyalarının yanı sıra 2 İstanbul kahvehanesi ile 101 Kapalıçarşı dükkanı kuruldu.

ANADOLU MEDENİYETİ BÜYÜLEDİ

LA ve çevre şehirlerden 450 kişilik gönüllüler ekibiyle aylar süren hazırlıklarının ardından perşembe günü kapılarını açan festival, Pasifik kıyılarında adeta Anadolu rüzgarı estirdi. Senatörler Ted Liu ve Curren Price ile Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Dana Rohrabacher ile Demokrat Parti California Milletvekili Loretta Sanchez’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı festivalde Türk yemekleri ve el sanatları büyük ilgi çekti.

Hitit, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi Anadolu medeniyetlerini simgeleyen köprülerin altından geçerek festival alanına giren ziyaretçiler, halkoyunları ve konserlerle eğlenirken, on binlerce kilometre uzaklıktaki Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu. 4 günde on binlerce ABD’liyi ağırlayan festival, Ermeni lobisinin güçlü olduğu California’da Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı.

BİZ BU EZANLARLA BÜYÜDÜK

Pasifika Enstütüsü sözcüsü Kemal Esat, Anadolu’dan yıllar önce göç edip bir daha doğdukları topraklara dönmeyen bazı Ermenilerin etkinlik alanında okunan ezandan etkilenip gözyaşlarına hakim olamadığını söyledi. Esat, etkinlikte tanık olduğu duygusal anları şöyle anlattı: “Ezan okuttuğumuzda herkes ağlıyordu. ABD’de yaşayan Türkler, uzun yıllar sonra ilk kez canlı olarak ezan sesi duyunca gözyaşlarına boğuldu. Ezanı duyunca ağlayan yaşlı Ermeniler de vardı. ‘Niye ağlıyorsunuz’ diye sorunca ‘Niye ağlamayalım biz bu ezanlarla büyüdük’ dediler. İstanbul manzarasının önünde titreyip ağlayan yaşlı bir Ermeni kadın hepimizi çok duygulandırdı.

“Devletten önce haçı biz diktikFestival fikrinin 3 yıl önce “Türkiye’nin tanıtımı için ne yapabiliriz” sorusuna cevap ararken ortaya çıktığını belirten Pasifika Enstütüsü sözcüsü Kemal Esat, “Türkiye karşıtı gruplar yoğun olduğu için Los Angeles seçildi” dedi.
İlk yıl bir Ermeni grubunun Akdamar Kilisesi’nin maketinin festival alanında yapılması için destek verdiğini anlatan Esat, “Kilisenin tepesine haç dikilmesini istediler. Biz de yaptık. Devlet, Akdamar’a haç takmadan biz burada taktık” diye konuştu.Gruplara girişler bedavaFestivalde gruplar halinde gelen öğrencilerden ücret alınmadı. Tarih öğretmenleri 5 bin ön kayıt yaptırdı. Birçok öğrenci Anadolu medeniyetlerini anlatan resimli panolardan ödevlerini yaptı. Bu yıl festivale Üsküdar Çeşmesi, hat, tezhip, halı dokuma gibi el sanatları ile bir cami ve canlı Kur’an okuma da dahil edildi. Festival alanında 100 stant bulunuyor. Bunlardan 25’inde LA ve komşu şehirlerdeki kadınların evlerinde hazırlayıp getirdiği baklavalar gözlemeler ikram ediliyor. Diğerleri şirket ve kişilere ait stantlar. Etkinlikte Amerikalılar gerçek Türkiyeyi görme heyecanı yaşamış oldu.Memleket hasreti giderdilerVan kahvaltısı, Mehter marşı, Rafet El Roman konseri ile Ermeni asıllı sanatçı, udi Yervant’ın seslendirdiği Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkılar etkinliğe neşe kattı. Anadolu Festivai’nde Ortadoğulular başta olmak üzere pek çok kişi de memleket hasreti giderdi. (FUAT ATİK / LOS ANGELES)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?