Kemal Arikan Katiline Tahliye
28 Ocak 1982 yılında Ermeni terörist Hampig Sassounian tarafından şehit edilen Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan (1927-1982), şehit edildiği yerde böyle anılmıştı.. (Şehit Diplomatlar Los Angeles’ta Anıldı)

28 Ocak 1982 tarihinde Türkiye Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı hain bir saldırıyla katleden terörist Hampig Sasunyan’ın tahliye talebi kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı, 28 Ocak 1982’de Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı öldüren terörist Hampig Sasunyan’ın serbest bırakılmasına sert tepki gösterdi.

Asala Tarafından Şehit Edilen Diplomatların Listesi

Dışişlerinden Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,

28 Ocak 1982 tarihinde Los AngelesBaşkonsolosu Kemal Arıkan’ı hain bir saldırıyla katleden terörist Hampig Sasunyan’ın tahliye talebinin, 14 Aralık 2016 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen şartlı tahliye duruşmasında kabul edildiğinin esefle öğrenildiği belirtilerek,

Kaliforniya Valisinin onayına bağlı olarak hayata geçecek olan ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz.

Evrensel adalet ilkeleri yerine, yerel siyasi dinamiklere dayalı olarak alınmış bu talihsiz karar, adil olmadığı gibi, teröre karşı mücadele ve işbirliği ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

Yapılan bu yanlışın, karar kesinleşmeden önce düzeltilmesi için ABD makamlarının bu karara karşı çıkması ve Sasunyan’ın tahliyesinin engellenmesi haklı beklentimizdir.

Nitekim, zamanında yapılan yargılama, Sasunyan’ın planlı ve bilinçli şekilde hareket ederek, yalnızca Türk olması nedeniyle Başkonsolosumuz Arıkan’ı soğukkanlılıkla öldürdüğünü kesin olarak ortaya koymuştur.

Sasunyan mahkumiyeti süresince, işlediği suçtan dolayı hiçbir pişmanlık emaresi göstermediği gibi, onu bu terör suçuna sürükleyen çarpık ideolojiyi yüceltmeye devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

“DERİNDEN YARALAYACAK, İNFİAL DOĞURACAK”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Terörist Sasunyan’ın salıverilmesinin, başta şehit diplomatımızın ailesi olmak üzere, ülkemizin tüm fertlerini bir kez daha derinden yaralayacağı ve ayrıca infial doğuracağı aşikardır.

Başkonsolos Arıkan, yalnızca kendisini değil, aslen görevlerini fedakarca yürütmeye çalışan tüm diplomatlarımızı hedef alan terörist bir zihniyetin kurbanı olmuştur. Benzer kayıplar yaşamış olan ve teröre karşı mücadelede işbirliği yaptığımız ilgili ABD makamlarının konunun ciddiyeti ve hassasiyeti ile bu kararın kesinleşmesinin tam olarak ne anlama geleceğini layıkıyla değerlendirmeleri gerekmektedir.

Bu vesileyle, şehit diplomatımız Kemal Arıkan ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Kemal Arıkan nasıl öldürülmüştü?

Tarih 28 Ocak 1982

Kemal Arıkan, Los Angeles’ta  aracının içinde kırmızı ışıkta beklerken yakaladı teröristler.

Saldırı yerel saatte 21:30‘da meydana geldi. Kemal Arıkan, evinden çıkıp konsolosluğa gitmekteyken kırmızı ışıkta durduğu sırada silahlı iki kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlardan biri şoför mahalline diğeri ise yan koltuğa ateş etti. Arıkan, saldırıda ağı yaralandı ve kısa bir süre sonra olay yerinde hayatını kaybetti.

Saldırganlar Amerika’ya Lübnan’dan göç eden iki ailenin Ermeni asıllı oğulları Hampig Sassounian (19) ve Krikor Saliba’ydı (20).

Silahla vurdular Kemal Arıkan’ı.

Olayın hemen sonrasında Associated Press‘in Los Angeles’taki bürosuyla kimliği belirsiz kişiler tarafından bir telefon geldi.
Ermeni Soykırımı’na Karşı Adalet Komandoları (JCAG) cinayeti üstlendiğini söylüyordu.

Saldırganlardan Krikor Saliba Lübnan’a kaçtı.

Los Angeles polisi Hamping Sassounian’ı birkaç saat sonra evinde yakaladı.

Aramada da otomobilinde .357 kalibrelik bir mermi ve Los Angeles’tan Beyrut’a tek yön bir uçak bileti çıktı.

Evindeki aramada da bir silah faturası, atış hedefleri ve o dönem ASALA, JCAG gibi örgütlere insan kaynağı sağladığı anlaşılan Ermeni Gençlik Federasyonu’nun bir manifestosu bulundu.

Suçsuzum dedi.

Mahkemede suçsuz olduğunu iddia eden Hamping Sassounian, Kemal Arıkan’ın öldürmediğini iddia etti.

Fakat yargılama sonunda jüri Hamping Sassounian’ı suçlu buldu.

kemal arikan olduruldu haberi

Etnik Cinayetten Şartlı tahliye imkânını elinden alındı

Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı etnik aidiyetinden dolayı öldürdüğüne karar veren mahkeme şartlı tahliye imkânını da elinden aldı ve 1984 yılında Sassounian’a ömür boyu hapis cezası verildi.

Sassounian, olayların başından beri  Amerika’daki Ermeni örgütler tarafından “kahraman” muamelesi gördü.

2002’de yargıyla anlaşma yaptı ve suçunu itiraf etti

Hamping Sassounian 20 yıl sonra bir anlaşma yaptı yargıyla.  Arıkan’ı öldürdüğünü kabul edip özür diledi ve mahkeme de bunun karşılığında Sassounian’a şartlı tahliye hakkı verdi.

Kemal Arıkan’ı sırf etnik kökeni nedeniyle öldürdüğü yönündeki hükmü iptal edip Sassounian’a her dört yılda bir Şartlı Tahliye Kurulu’nun karşısına geçme olanağı tanıdı.

2006’da ilk Şartlı tahliye görüşmesi

Kararın ardından 2006’daki ilk oturumda, topluma yönelik oluşturduğu tehlike ve halk güvenliği açısından Sassounian’ın tahliye edilmemesine karar verildi.

2010’da ikinci Şartlı tahliye görüşmesi

2010’da ikinci şartlı tahliye duruşması oldu.Fakat aynı sebeplerle yine içeride tutulması kararlaştırıldı.

2013’te üçüncü Şartlı tahliye görüşmesi

Sassounian’ın 3 Temmuz’daki tahliye isteği de önceki iki oturumunda olduğu gibi reddedildi.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?