Los Angeles’ta Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

los-angeles-cumhuriyet-bayrami-resepsiyonu

Los Angeles’ta Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğu’nda resepsiyon verildi.

Alaturka | Los Angeles – Şehitlerimiz için saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı ve Amerikan Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer, Üçüncü kez evsahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda,Türkiye dostlarının sayısının her sene artığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Başkonsolos GezerGeçen yılın Türkiye için çok zor bir yıl oldu. Türkiye’de birçok terör saldırısı yaşandı ve masum birçok kişi hayatını kaybetti. 15 Temmuz’daki darbe girişiminde ise 2500 kişi demokrasiyi savunurken hayatlarını kaybetti.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 600 yıllık imparatorluğun küllerinden modern Türkiye’nin doğduğunu belirtten Gezer,Türk Milleti 1923 yılında geri dönüşümü olmayan bir yol; Bağımsızlık ve Demokrasi yolunu tercih etti. Bugün de halkımızın bunu savunduğunun en son kanıtı 15 Temmuz ‘da yaşanan olaylar. Fethullah Gülen Terör Örgütü ülkemizde darbe yapmayaca çalışınca, halkımız 93 yıl önceki gibi yine Demokrasi ve Bağımsızlığı seçti” dedi.

Bu süreçte Türkiye’ye destek gösteren dost ülkelere ve Amerika‘ya da teşekkür eden Başkonsolos Gezer, Amerika’nın Türkiye’ye gösteridiği desteğe ve öneme dikkat çekerek, iki ülke arasındaki güçlü bağlara ve dostluğun önemine vurgu yaptı.

Konuşmasına, ” Günümüzde İnsanlık birçok zorlukla karşı karşıya. Terörizm ve Mülteciler iki önemli konu. Türkiye bu konularda üzerine düşenden çok fazlasını yapıyor. Şu anda Türkiye 2.7 Milyon Suriyeli , 200 bin Iraklı ve 50 bin Afgan mülteciye güvenli bir sığınak. Türkiye ayrıca terörle mücadelede DAESH (ISİS)’e karşı önemli ve stratejik bir ortak. DAESH tüm dünya tarafından insanlığa tehdit olarak görülüyor ve mücadele ediliyor. Aynısı PKK, PKK’nın Suriyedeki uzantısı, DHPKC ve FETÖ için de yapılmalı” diye devam eden Başkonsolos Gezer, Teröristler ve mülteciler için seçmeli bir yaklaşım, ülkesine göre muamele’de yapılamayacağının da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dış temsilciliklere gönderdiği mesajın da Los Angeles Muavin Konsolosu Nilüfer Kanık Gülbahçe tarafından okunduğu resepsiyonda, Los Angeles’ta görevleri başında öldürülen şehit diplomatlarımız Los Angeles Başkonsolosları Mehmet Baydar, Kemal Arıkan, ve Muavin Konsolos Bahadır Demir, 15 Temmuz‘da hayatlarını kaybeden şehitlerimiz ve bütün şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

Resepsiyona Lakewood, Cerritos Belediye Başkanları, Los Angeles , Orange ve Orange County Temsilcileri, diplomatlar ve çok sayıda davetli katıldı.