Los Angeles – Hawaii uçuşunda Türk yolcu kokpite girmeye çalıştı

Turk Yolcu Los Angeles Hawaii Ucusu Anil Uskanil

Los Angeles – Hawaii uçuşunda Türk yolcu kokpite girmeye çalıştı, iki jet askeri üsten havalandı.

Los Angeles’tan kalkışla Honolulu, Hawaii’ye uçan American Airlines AA-0031 numaralı uçuşta 20’li yaşlarda Türk bir yolcu kokpite zorla girmeye çalıştı.

Türk yolcu uçakta olay çıkardı, ABD savaş uçakları havalandı

Airbus A321-200 tipi yolcu uçağında seyahat eden 181 yolcu arasında bulunan Anıl Uskanıl, üzerine battaniye sararak kokpit kapısını zorladı. 25 yaşında olduğu öğrenilen yolcunun bu hareketleriyle uçakta bir anda panik yaşandı. Kokpit ekibinin durumu kuleye bildirmesiyle birlikte F-22 Raptor tipi iki adet savaş uçağı havalandı.

Amerika yerel saatiyle sabah 8.34’te Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan ayrılan uçakta kokpit kapısını kırmaya çalışan Türk yolcuya uçakta yolculuk etmekte olan polis müdahale etti.

Türk yolcunun girişimi üzerine 11.35 civarında inişi gerçekleştirmesi beklenen uçağa, ABD Pasifik Komutanlığı’nın emri ile Hawaii Hava Muhafızları’ndan iki askeri F-22 jeti Honolulu Uluslararası Havaalanı’na kadar eşlik etti.

HawaiiNewsNow’un aktardığı habere göre; Türk yolcunun Los Angeles Uluslararası Havaalanı’ndaki güvenliği de ihlal ettiği ancak değerlendirmeler üzerine uçağa binmesine izin verildiği kaydedildi.

American Airlines sözcüsü Katie Cody de Associated Press’e yaptığı açıklamada, uçakta 181 yolcu ve 6 mürettabatın bulunduğunu ve olayda herhangi bir yaralanmanın olmadığını bildirdi. Uçağın Honolulu Uluslararası Havaalanı’na inmesinin ardından Türk yolcunun FBI tarafından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındığı aktarıldı.

F-22 tipi savaş uçakları eşliğinde inen uçaktan Türk yolcu Anıl U. polis tarafından gözaltına alındı

KOKPİT KAPISINI DA ZORLADI

Elinde bir dizüstü bilgisayar da bulunduğu belirtilen ve uyarıları dikkate almayan Türk yolcu Airbus 321 tipi uçağın kokpit kapısına doğru yönelerek kapısını da zorlamaya çalışması üzerine kabin memurlarının müdahalesi ve bazı yolcuların yardımı ile kontrol altına alındı. Kabin memurları durumu hemen kokpite bildirdi. Bunun üzerine pilotlar hava trafik kontrol merkezine acil durum bilgisi verdi.

KOLTUĞA BAĞLANDI

Uçağın arka tarafında bir koltuğa bağlanan ve kelepçe takılan Anıl U. yolcuğunun geri kalan kısmını bu şekilde tamamlarken yaşanan olay nedeniyle pilotların acil durum bilgisi sonrasında Hawaii’den havalanan iki F-22 Raptor savaş uçağı yolcu uçağına inişine kadar eşlik etti. Anıl U., uçağın inişinin ardından gözaltına alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?