Los Angeles’ta Ramazan Ayı Başkadır

Los Angeles Ramazan

Los Angeles’ta Ramazan Ayı Başkadır. Mahmut Ekenel yazdı.

Los Angeles’ta Ramazan Ayı Başkadır

Belki Los Angeles sokaklarında Ramazan ayının tatlı telaşı yaşanmıyordu; belki aceleyle evinin yolunu tutmuş insanların ellerindeki sımsıcak Ramazan pidesininden gelen nefis kokular etrafı sarmıyordu; belki o yürekleri titreten ezan sesi orucunu açmak için sabırsızlıkla bekleyen insanların kulaklarında yankılanmıyordu; ya da Hollywood tepelerine bakınca iki minaresinin arasında “Hoşgeldin Ramazan” yazılı bir mahyanın olduğu bir cami de yoktu. Ama bunların hiçbirinin de olması gerekmiyordu biz Türkler için.

İftar yemeği biz Türklerin bir geleneğiydi. Bizi bir millet yapan öğelerden biriydi. İster vatanımızda olalım; ister oniki bin kilometre ötede.  Amacımız geleneklerimize sahip çıkmaktı. Burda doğmuş olan çocuklarımıza, bizim ninelerimizden, dedemizden gördüğümüz hoş bir ananeyi yaşatmak, onlara kendi kimlikleri ile gurur duyacakları hoş bir anı burakmaktı.

Mükemmel bir iftar yemeğinde buluştu Los Angeles’li Türkler. Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA) organize etti, Los Angeles’li Türkler hafızalarda yer edecek bir akşam yaşadı. Dostlar hasret giderdi, sohbetler kahkahalarla renklendi. Herkezin yüzünden gülücükler eksik olmadı. Herkes kendini binlerce kilometre ötede sanki Türkiye’de vatanında gibi hissetti. Güneşin ışıkları Pasifik Okyanusunun deriniklerine doğru yol alır almaz tatlı bir telaş sardı yemek salonunu. Yemek menüsünde neler vardı neler. Yemekler tatlı bir tebessümle paylaşıldı, afiyetle yenildi. Dostluklar tazelendi, yeni dostlar edinildi, yemek duası için kalkan eller amin dedikçe duvarlar inledi.

Ramazan Bayramında da beraber olacağız. Dört ayrı mekanda bayram namazı kılınacak; her yerde namazdan sonra da harika bir kahvanti. Los Angeles’li Türkler bayram sabahının tadını yaşayacak. Ramazan Bayramının üçüncü günü akşamı bütün Los Angeles’li Türkler Pasifik Okyanusunun kıyısında nezih bir yerde bir araya gelecekler. LATAA derneği organize edecek, Türkler bayramlaşacak, eğlenceli bir akşam yaşayacak. İlk cumartesi günü iki tane bayram pikniğimiz olacak. Sabah VATAN derneğinin bayanları köfte pişirmedeki hünerlerini gösterecekler. Leziz mi leziz köfteleriyle hem yarışacaklar, hem de bizlere ziyafet çekecekler. Portakal ilçesinde aynı gün öğleden sonra buluşacağız. OCTAA derneği çatısı altında. Laguna Kumsalındaki manzarasına doyum olmayan bir kumsal parkında. Hem bayramlaşacağız, hem de 30 Ağustos Zafer bayramını kutlayacağız.

Ne güzel bir mutluluk böyle önemli günlerde bizleri yalnız bırakmayan Türk derneklerine sahip olmak; ne güzel bir mutluluk bu derneklerin güzel insanlarıyla harika bir Ramazan ayı yaşamak, bayramlaşmak; ne güzel bir mutluluk Türklerin aktivitelerinin hızına yetişememek; ve en önemlisi, ne güzel bir mutluluk gurbette iken kendimizi vatanımızda gibi hissetmek, gelecek nesillere güzel bir örnek olabilmek. Bayram şekerlerini sizinle de paylaşmak isteriz; hepiniz davetlisiniz.

Mahmut Ekenel / Los Angeles

İlgili Linkler:

Los Angeles’ta Ramazan coşkusu

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?