Los Angeles Times’e konuşan BDP’li Kalkan’ın hapis cezası onandı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Los Angeles Times Gazetesi’ne verdiği demeçte PKK propagandasını yaptığı için kapatılan DTP’nin eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’a verilen 10 aylık hapis cezasını onadı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 14 Şubat 2008’de yapılan karar duruşmasında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca PKK propagandası suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırılan eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile ilgili dava dosyasına ilişkin incelemeyi tamamladı. Yargıtay’ın kararında, mahkemenin verdiği hükümde isabetsizlik görülmediği belirtilerek, oybirliğiyle onanmasına karar verildiği kaydedildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 2006 yılında Kalkan hakkında, ABD’de yayınlanan Los Angeles Times Gazetesine yaptığı açıklamada dava açmıştı. Hüseyin Kalkan, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK davasında tutuklu bulunuyor

KALKAN LOS ANGELES TİMES’E NE DEMİŞTİ

“PKK silah bırakmak istiyor ama onları eşkıya gibi göstermek istiyorlar. Benim hizmet ettiğim kentin yüzde 80’i dağdakiler gibi düşünüyor. Diyarbakır ve Batman’daki olayların ardından kentimizden 200 genç dağa çıktı. Onlar bir amaç için dağa çıktı. Bırakın gelsinler mecliste politikaya atılsınlar. Elinde silah olmayan binlerce insan dağdakiler gibi düşünüyor. Abdullah Öcalan Kürt halk önderidir. O, Türkiye üzerinde oynanan oyunları anlattı. Söyledikleri Türkiye için bir şanstır. Çözüm için sözleri dikkate alınsaydı, bunları konuşmuyor olacaktık. Kendisini Kürt halkının lideri olarak görüyorum. Onsuz olan bir gelişme çözüm olamaz. Söyledikleriyle milyonları peşinden sürükleyen bir liderdir.”

ANF NEWS AGENCY

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?