Los Angeles Times’tan Türk futbolunda şike davasını yazdı

Los Angeles Times gazetesi, Türkiye’de futbol kamuoyunun ikiye bölündüğünü belirterek, bir tarafta şike yapanların cezalandırılmasını isteyenlerin, diğer yanda suçlamalara inanmayanların olduğunu yazdı.

Türk futbolunun 1 numaralı gündem maddesi olan şike soruşturması ABD’de de yankı buldu. Los Angeles Times gazetesi, 3 Temmuz’daki gözaltılarla başlayan ve mahkeme süreciyle devam eden soruşturmayı okurlarına aktardı. İstanbul’a bir muhabirini gönderen gazetenin haberinde, Türkiye’nin futbolun çok sevildiği bir ülke olduğu ve şike soruşturmasının ülkenin holiganizm ve tribün olaylarlarıyla baş etmeye çalıştığı bir dönemde patlak verdiği vurgulandı.

Geçen yıl içinde bu alanda önemli bir atak yapıldığı belirtilen Türkiye’nin caydırıcı cezaları içeren bir yasayı geçirdiği hatırlatılırken, “Ancak tutuklamaların ardından 12 yıl olan cezalar 3 yıla kadar indirilme talebiyle oylandı” denildi.

Türkiye’de futbol kamuoyunun 2’ye bölündüğünü yazan Los Angeles Times, bir tarafta şike suçlarını işleyenlerin cezalandırılmasını isteyenlerin diğer yanda ise suçla itham edilenlerin suç işlediklerine inanmayanların bulunduğuna dikkat çekti. Haberde, Fenerbahçe taraftarlarının, Başkan Aziz Yıldırım’a destek oldukları da kaydedildi.

‘Ulusal kimlik gibi’ 
Türkiye’de futbolun insanların ulusal kimliklerini oluşturacak kadar önemli bir unsur olduğuna değinilirken, “Özellikle Avrupa’da oynayan takımların taraftarlarının kendilerini ifadesinde bu çok önemli bir yer teşkil ediyor. Taraftarlar maçlarda, ‘Avrupa, Avrupa duy sesimizi’ diye bağırıyorlar” ifadeleri kullanıldı. (Milliyet)

Photo: Tolga Bozoglu / European Pressphoto Agency

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?