Los Angeles Türk Filmleri Festivali’ne yıldız yağmuru

Amerikadaki yetenekli genç Türk sinemacılar bir araya gelip, Türk filmlerini ilk kez Amerikan sinemasının kalbi Hollywood’la buluşturdu: Los Angeles Türk Filmleri Festivali’nde ünlü Türk yönetmenler Amerikalı sinemaseverlerle bir araya geliyor, genç Türk yetenekler ise Amerikan sinema dünyasıyla tanışma fırsatı ediniyor.

”Los Angeles Türk Filmleri Festivali”, Kültür ve Turizm Bakanlığının ana sponsorluğunda, ABD’de Amerikan sinemasının kalbi Hollywood’un bulunduğu Los Angeles kentinde başladı.

4 gün serecek festivalde, Derviş Zaim’in yanı sıra Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Semih Kaplanoğlu’nun ”Bal”, Yeşim Ustaoğlu’nun ”Pandora’nın Kutusu” filmleri ile Mahmut Fazıl Coşkun’un ”Uzak İhtimal” ve Seren Yüce’nin ”Çoğunluk” filmleri de Los Angeles’taki sinema çevreleri ve sinemaseverlerin gösterimine sunulacak.

Film gösterimlerinin ardından Zaim, Kaplanoğlu ve Ustaoğlu ile ”Uzak İhtimal”in başrol oyuncusu Nadir Sarıbacak ve bestekar Rahman Altın, Amerikalı sinemavelerlerle bir araya gelip, sorularını yanıtlayacak.

Genç yeteneklerin kısa filmleri yarışacak

Daha çok Türkiye’deki yetenekli kısa film yönetmenlerinin ABD’ye açılmasını ve Hollywood çevreleriyle tanışmasını amaçlayan festivalde, bu kapsamda 10 kısa film final için yarışacak.
Jüri üyeleri ise şu önemli isimlerden oluşuyor:

“Derviş Zaim, Alin Taşçıyan, ”dünyanın en iyi sinema okulu” olarak bilinen Güney California Üniversitesi Animasyon ve Dijital Sanatlar Bölüm Başkanı Kathy Smith, Califonia Üniversitesi Televizyon, Dijital Medya Bölüm Başkanı Barbara Boyle ve Los Angeles Sanat Müzesi Film Küratörü Elvis Mitchell.”

Paneller ve Japon kısa film gösterimi gibi etkinliklerin de olduğu festival, 4 Mart’ta ödül töreniyle sona erecek.

Festival, bir grup gencin başarısının ürünü

Aslında, ilk kez yapılmasına rağmen, iyi bir içeriğe ve güzel bir organizasyona sahip festivali ortaya çıkaran, bir avuç yetenekli, kabına sığmayan genç Türk sinemacı.

Festival Başkanlığını yapan genç yeteneklerden Cenk Ertürk, festivalin ortaya çıkış süreciyle ilgili konuştu.

Türkiye’de iktisat okurken seçmeli olarak Derviş Zaim’in sinema dersini almaya başlayan ve ilk filminin çeşitli festivallerde ödüller kazanmasının ardından ilgisi bu alana kayan Ertürk, önceden ekonomi alanında yüksek lisans yapmak için gelmeyi düşündüğü ABD’ye, sinema master’ı için gelen genç bir yönetmen.

ABD’de sinema üzerine yüksek lisans eğitimi yaparken, diğer ülkelerdeki tüm büyük şehirlerde Türk film festivalleri olurken ”neden Los Angeles’ta yapılmadığı” sorusunu sormaya başlayan Ertürk, okulunu bitirip sektörde çalışmaya başladıktan sonra da ”Kimse yapmıyorsa, neden ben yapmıyorum?” diye yola çıkmış.

Ardından düşüncesini arkadaşlarıyla paylaştığını belirten Ertürk, ”En başta biz çok küçük bir etkinlik hayal ediyorduk ve jürimizi çok daha mütevazi bir festivalin parçası olarak ayarlamıştık. Onlar, bizim kısa filmlerimizi inceleyip karar verecek, biz de internet sitemizden sonucu açıklayacaktık ama sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğu’yla temasa geçtik ve onların bizi desteklemesiyle birden konu büyüdü ve böyle kapsamlı bir program ortaya çıktı” dedi.

”İstanbul’un sanatçıları nasıl olur acaba?” deyip kabul etti

Ertürk, ”aslında kısa film izlemekten çok sıkılmış” olan Sovereign Picture ve Valhalla Motion Picture gibi kurumların başkanlığını yapmış ve dünyaca ünlü birçok filme imza atmış Boyle’nin festivallerinin jüri üyesi olmasını nasıl kabul ettiğini ise şöyle anlattı:

”Boyle dedi ki: Bir hafta önce İstanbul’dan dönmüştüm ve çok etkilenmiştim. İstanbul gibi bir şehrin sanatçıları nasıl olur, bunların sanatını yakından gözlemeliyim diye düşünürken siz kapımı çaldınız. Yoksa hayatta bir kısa film jüriliğini kabul etmezdim.”

Ama hala Türk filmlerini Amerikalılara duyurma çalışmalarına devam ettiklerini, kısıtlı bütçe nedeniyle festivalin halkla ilişkilerinin biraz sınırlı kaldığını dile getiren Ertürk, ancak gelecek yıllarda bu bilinçlenmenin artacağından emin olduklarını söyledi.

36 gönüllüyle ortaya çıkan başarı

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Güngören de organizasyonda temel kadronun 6 kişiden oluştuğunu ama Los Angeles’ta sinema alanında okuyan 30 kişilik bir gönüllü ekibe sahip olduklarını söyledi.

Güngören, ”En büyük avantajımız genciz. Buraya gelen herkes önce bir umutsuzluğa kapılıyor. Los Angeles bir nevi insanın üzerine çöken bir şehir ama bu festivalle burada okuyan genç arkadaşların hevesi ve heyecanı arttı, şimdiden gelecek yılki festivali konuşmaya başladılar. Festival, bir nevi buradaki Türk öğrencilerin daha da aktifleşmesini, sosyal hayatta yer almalarını da sağlıyor” dedi.

Öte yandan, festivalde yarışacak kısa filmler ve yönetmenleri de şöyle:

”Otobüs-Olgu Kubilay Baran, Başlangıç-Yiğit Evgar, Süt-Ayşegül Şahinbozkır, Korkuluk-Adem Demirci, Direk Aşk-Ertuğ Tüfekçioğlu, Toros Canavarı-Fırat Yavuz, Kayıt Dışı-Tufan Şimşekcan, Dört Duvar Saraybosna-Nadim Güç, Ali Ata Bak-Orhan İnce ve Jurnal-senaristi Erkam Bülbül.” (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?