Los Angeles’lı İnşaat ve Yapı Uzmanları Buluşuyor

Los Angeles’lı İnşaat ve Yapı Uzmanları Buluşuyor. Los Angeles’ta İnşaatla uğraşan Türkler buluşuyor. 

İtiraf edeyim, böyle bir buluşma fikrinin aklıma gelmesine sebep olan Irak’lı bir İnşaat Mühendisi Akademisyendi.

Bina yapım yönetmeliklerini tartıştığımız bir halk toplantısında tanışmıştım. Görev yaptığı okulda çalıştığı proje konusunun benim uzmanlık alanıma girdiğini öğrenince benim dikkatimi çekebilmek için çok bozuk bir Türkçeyle kendini tanıtmaya çalışmıştı.

Yarım yamalak Türkçesiyle Türkiye’de bir üniversitede geçirdiği ayları överek anlattıktan sonra çalıştığı proje hakkında benim fikrimi almıştı.

Yani bana bir mesaj vermeye çalışıyordu. Ortak bir noktamız var, beni hatırla diyordu.

İşe de yaramıştı. Birkaç ay sonra bana e-posta ile ulaştığında aklıma ilk gelen onun Türkçe konuşan bir İnşaat Mühendisi olduğuydu. Hemen ardından bir olay daha oldu.

Yapı tasarım mühendisi olan bir Türk arkadaşım bana bir inşaat yönetmeliği hakkında sorusu olduğunu söylüyor, ama soracak bir kimseyi bulamadığından yakınıyordu.

Bir baktım ki, o yönetmelik benim uzmanlık alanım. Ben varken neden başkasını arasın ki. Ama bilmiyordu benim o konu üzerinde çalıştığımı.

Los Angeles’lı İnşaat ve Yapı Uzmanları Buluşuyor

O zaman dedim kendi kendime, onsekiz milyon insanın yaşadığı, inşaatın senenin on iki ayı durmadığı, içinde dünyanın en büyük İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümlerinin barındığı onlarca üniversiteye sahip Los Angeles alanında neden biz İnşaatla uğraşan Türkler buluşup kaynaşmıyoruz. Neden buluşup kendimizi tanıtmıyoruz?

Hemen hemen hepimiz aynı yollardan geçtik bu seviyelere gelirken; aynı zorlukları yaşadık. Neden tecrübelerimizi yeni nesille paylaşmıyoruz? Neden iş arayan gençlerin elinden tutup doğru bir yöne yönlendirmiyoruz?

İş ortaklıkları kurup daha güçlü şirketlerle piyasada yerimizi almıyoruz. Bu düşünceler içinde birkaç İnşaat Mühendisi arkadaşımla beraber göle bir maya çaldık Nasrettin Hoca misali.

Pazar günü öğleden sonra toplanıyoruz. Eğer inşaat işiyle uğraşan bir mühendis, mimar, müteahhit, çevre düzenlemeci, inşaat malzemeleri üreticisi veya satıcısı, ev satış uzmanı, şantiye şefi, iç-tasarım uzmanı iseniz, lütfen katılın bizlere. Yanınızda bol miktarda kartvizit getirmeyi de unutmayın.

Mahmut Ekenel / Los Angeles

Networking event for Turkish Civil Engineers, Architects and other Construction Professionals in Southern California.

Sunday – January 30, 2011 – 3.30pm

Warehouse Restaurant
4499 Admiralty Way
Marina Del Rey, CA 90292
www.mdrwarehouse.com

Valet parking for $2.50
Food and drinks are available for self-purchase.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?