Los Angeles’lı Türkler, 7’den 77’ye

Los Angeles’lı Türkler, 7’den 77’ye. Yüzüme birden gülümseme geldi. Bugün LATAA Türk okulunun yeni Türk öğrencileriyle tanışacaktım. Mahmut Ekenel yazdı.

Los Angeles’lı Türkler, 7’den 77’ye

Ne kadar kötü bir gün diye düşündüm sabah kalkıp gökyüzünü kaplayan bulutları görünce. Aylardan Ağustos ayıydı ama güneşin ışıkları bulutları yarıp geçmekte zorlanıyordu. Derken yüzüme birden gülümseme geldi.

Doğru ya, bugün LATAA Türk okulunun yeni Türk öğrencileriyle tanışacaktım. Hepsi Amerika’da doğmuş, Amerika’da büyüyen pırıl pırıl, neşeli mi neşeli gencecik çocuklar. Santa Monika şehrinin nezih bir okulunda buluştuk. İlk işimiz bayrağımızı aşmak oldu. Anlı şanlı bayrağımız sınıfın penceresinde dalgalanırken çocuklarımız da birer birer gelmeye başladılar. Önce törenimiz vardı; peynir, çay ve simit de ikramımız.

Ne ikramların, ne de çocukların neşesinin tadına doyum olmadı. Sonra çocuklarımız sınıfı doldurdular, öğretmenlerinin etrafını sıkı mı sıkı sardılar. Çok merak ettim, kulak kabarttım, renkleri öğreniyorlardı. Bütün renkleri Türkçe olarak hem birer birer sayıyorlar, hem de gülüşüyorlardı. Sanki yanaklarında her renkten birer çiçek açıyordu. Ne güzel dedim dünyanın bir ucunda çocuklarımıza Türkçe öğreten bir okulun olması; çocuklarımızın kendi geleneklerimizi ve göreneklerimizi öğrenebilmeleri, onlara sahip çıkan büyüklerinin olması. Bu olayın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya kalksam satırlar sığmaz.

Çocukları ile yabancı dil konuşan Türk anne ve babaları görünce ne kadar üzüldüğümü söylemeye kalksam dağarcığımda kelimeler kalmaz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Lütfen okula destek veriniz. Unutmayınız, gün gelir ve çocuklarımız “bye bye Türkçe” derlerse atalarımızın vicdanı sızlayacaktır.

Çocuklarımızı düşünür de büyüklerimizi unutur muyuz sandınız. Mükemmel bir bayram yemeğinde buluştu Türkler. Üç tane Türk idi bu yemeğin masraflarını karşılayan. Bizleri birleştirip kaynaşmasını sağlayan. Los Angeles’ta yaşayan girişimci, özel iş sahibi , üç tane harika Türk. Tek amaçları vardı; bütün Türkleri tek çatı altında toplamak, onlara hoş bir bayram yaşatmak.

Çok zarif kıyafetleri ile doldurdu Los Angeles’li Türkler serin bir bayram günü akşamını. Bayramlaştı diller, kucaklaştı eller. Türk mutfağının leziz yemeklerinin tadına baktıkça güldü yüzler. Dostluklar tazelendi, yeni dostlar kazanıldı. Los Angeles’li Türkler harika bir bayram günü yaşadı. Bizi millet yapan günlerden birinin tadına vardı. Sebeb olanların, gönüllü olanların ellerine sağlık. Nice bayramları birlik ve beraberlik içinde kutlamak dileğiyle.

Mahmut Ekenel / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?