Los Angeles’ta, Anadolu Disneyland’ı

Los Angeles’ta düzenlenen Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali, Türkiye’ye yönelik büyük ilgi ve merak uyandırdı. Anadolu’nun davetine, farklı etnik ve dinî kökenlerden binlerce Amerikalı icabet etti. Amerikalılar kadın, erkek, genç-yaşlı demeden Mardin’in Reyhani havalarına, Van’ın davullu zurnalı halaylarına kendini kaptırdı.

Los Angeles bölgesinde Walt Disney’in dev eğlence parkının bulunduğu bölgeye yakın mesafedeki Costa Mesa, perşembe gününden bu yana bir tür Anadolu Disneyland’ına ev sahipliği yaptı. California’nın güneyinde üçüncüsü yapılan Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nde alışılagelmişin çok ötesinde bir manzarayla karşılaşıyorsunuz: 47 dönümlük alanda Topkapı, Akdamar Kilisesi gibi tarihî eserlerin aslına benzeyen kopyaları, Mardin, İstanbul, Antalya ve Konya’dan dev replikalar ve panoramik manzara dekorları, başta Burdur, Isparta ve Ankara olmak üzere diğer bölgelerden de kültürel ziyafetler var. Anadolu’ya ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Tevekkeli değil her sene sayısı artan şekilde on binlerce Amerikalı, ancak on binlerce kilometre uzaktaki Anadolu’da yaşanabilecek maddî manevî lezzetleri tatmak için buraya akın ediyor.

[Haber İzlenim] Festivalden insan manzaraları

Konuklar açık hava festival alanına Kommagene Krallığı ve Hitit uygarlığından başlayıp Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye’yle sona eren kapıların bulunduğu koridorlardan geçerek ulaşıyor. Koridorların duvarlarında İngilizce ve Türkçe tarihçeler yazıyor. Her bir kapının önünde ilgili uygarlığın kostümlerini giymiş bay ve bayan Amerikalı mankenler hoşâmedî ediyor. Alanda ise şehirlere ve tarihî eserlere ayrılan bölümler, musluklarından ayran ve şerbet akan tarihî Osmanlı çeşmeleri, Türk kahveleri, envai çeşit yiyecek ve hediyeliklerin satıldığı otantik çarşılar ve modern bir konser sahnesi bulunuyor. Osmanlı padişahı ve saray ahalisi ara sıra Topkapı Sarayı’ndan çıkıp halk arasına karışırken (!), Mehter Takımı da Amerikalıların meraklı bakışları altında yeri göğü inleterek yürüyor. Tablada simit satan mı dersiniz, dükkânına buyur eden mi? Hele tüm meydanda duyulacak şekilde tatlı tatlı okunan vakit ezanları, Türkiye’de olduğunuz hissini doruğa çıkarıyor. En çok da memleket hasreti çeken Anadolu kökenlileri ve diğer Müslüman Amerikalıları mest ediyor. Bir bakıyorsunuz, Konya bölümünde annesiyle birlikte, sema yapan dervişi seyreden siyahi bir kız çocuğu, dönüş hareketlerini taklit ediyor. Amerikalılar çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden Mardin’in Reyhani havalarına, Van’ın davullu zurnalı halaylarına kendini kaptırmış oynuyor. Antalya ve Silifke oyunlarına iştirak ediyor. FOMGET’in yetenekli folklorcüleri İrlandalıların Irmak Dansı’nı aratmayan şovlarını tamamladığında, ayakta alkışlanıyor. Ermeni Udi Yervant, Ferhat Atlı, Rafet El Roman konserleriyle coşkuya coşku katıyor. Bu muazzam atmosferi gören gurbetçi Türklerin bazıları ise sevinç gözyaşlarını tutamıyorlar. Anadolu’nun muazzam zenginlikleriyle bir kez daha gurur duyuyorlar.

Festival, tam bir yemek cenneti. Canınız künefe mi çekti, Hatay’dan gelmiş orijinal takımlar ve malzemelerle oracıkta hazır. Maraş dondurmasından gözlemeye, tantuniden Adana kebabına, ne ararsan var. Tezhip, hat, cam boyama gibi sanatlar da canlı olarak icra ediliyor. Kısacası Anadolu adeta Amerikan topraklarında vücut bulmuş, sizi buyur ediyor. Anadolu’nun davetine icabet edenler arasında farklı etnik ve dinî kökenlerden envai çeşit Amerikalı var. Özellikle ilk ve ortaöğretim kurumlarından gezi ve inceleme maksadıyla öğretmenleri nezaretinde gelen binlerce öğrenci, bu yıl festivalin rengine renk kattı.

Türkiye’den uçaklara doluşup gelen yüzlerce seçkin konuk için de festival unutulmaz bir hatıra oldu. 40 bin ziyaretçi hedefine ulaşılıp ulaşılmadığı henüz belli değil. Ancak bu muazzam projeye başta organizatör Pasifik Enstitüsü (Pacifica Institute) olmak üzere TTNET, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Today’s Zaman gibi sponsorluk yapanlar ya da destek veren yüzlerce gönüllü, emeklerinin zayi olmadığına inanabilir.

Amerikalı milletvekilleri mest oldu

California’yı ABD Temsilciler Meclisi’nde temsil eden üç milletvekili Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’ne gelerek konuşmalar yaptı ve keyfini çıkardı. Milletvekili Loretta Sanchez, protokol için düzenlenen törende yaptığı konuşmada California’daki Türk cemaatini ve yemek kültürünü sevdiğini ifade etti. Sanchez, “Şuradaki dondurmacıya gitmemek için kendimi zor tutuyorum.” ifadesini kullandı. Festivalin organizatörü olan Pasifik Enstitüsü’nün davetlisi olarak bir hafta içinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Sanchez, “Türkiye’nin gerçek şehirlerini görmeyi iple çekiyorum.” şeklinde konuştu.

Loretta Sanchez’in bir başka Amerikan Kongresi üyesi olan kız kardeşi Linda Sanchez de bu ‘harika’ festivale davet edildiği için teşekkürlerini bildirdi. Küçük oğlunu da yanında getiren ve podyumda konuşurken Türk takdimcinin kucağına veren Sanchez, festivale geliş sebeplerinden birinin de oğlunu eğitmek olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında köprü telakki edildiğini, bunun sonucu olarak kültürleri bir araya getirmek için ‘tarihî’ bir rol oynadığını belirten Sanchez, “Pasifik Enstitüsü’nün bu festivalle kültürleri kaynaştırarak bu hedefi benimsediğini görmek çok güzel.” dedi.

Türkiye, dünya barışını koruyor

California milletvekillerinden Dana Rohrabacher ise Türkçe ‘merhaba’ diyerek başladığı konuşmasında “Türkiye’nin ne derin bir anlam ifade ettiğini anlamalıyız. Amerikalıların anladığı gibi sadece İslam’ı, sadece Soğuk Savaş’ı değil, Türkiye üzerinden Batı’ya hediye edilen inanılmaz kültür derinliğini anlamalıyız.” çağrısı yaptı. Rohrabacher, iki ülke arasında anlayışın gelişmesinde ‘kendi üstüne düşen’i yapmasından dolayı Pasifik Enstitüsü’ne teşekkür de etti. Törende Pasifik Enstitüsü’nun davetiyle Türkiye’yi ziyaret eden California eyalet senatosunun 3 üyesi de söz aldı. Senatör Ted Liu, geçen ay Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlatarak, Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde, İslam hakkında 42 yılda öğrendiğinden daha fazlasını öğrendiğini söyledi. Liu, “Türkiye’de medeniyetler çatışması değil, Batı ile birçok benzerlik gördüm.” dedi. Liu, bu gerçeği daha fazla Amerikalının bilmesi gerektiğini ifade ederek, bunun da yolunun diyalog ve bu tür festivallerden geçtiğini kaydetti. Eyalet senatörlerinden Bob Huff, Pasifik Enstitüsü’ne sunulmak üzere festivali takdir için bir sertifika hazırladıklarını bildirdi. Senatör Curren Price ise Californiya’daki Türk-Amerikalılara ve Türkiye’nin dünya barışını korumada oynadığı rolden dolayı Türkiye’ye şükranlarını ifade etti.

Pasifik Enstitüsü Başkanı İbrahim Barlas, festivalin üçüncüsüne Amerikalı resmî ve siyasî erkânın ilgisinin ilk ikisine oranla daha yüksek olduğunu kaydetti. Bölgenin bazı belediye başkanları ve diğer üst düzey idarecileri festivali ziyaret etti. (ALİ H.ASLAN / Los Angeles )

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?