Los Angeles’ta Anadolu Festivali Başladı

ABD’nin California eyaletinde bugün başlayan Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali, ilk gününde Amerikalılar ve ABD’de yaşayan Türklerden yoğun ilgi gördü.

Pasifika Enstitüsü tarafından Los Angeles kentinin güneyindeki Orange County’de yaklaşık 50 dönümlük bir arazide kurulan Türk festivalinin ilk gününün ziyaretçileri çoğunlukla öğrencilerdi.

Festivali ilk gününde, Los Angeles ve çevresindeki okullardan gelen 6 bin civarında öğrenci ziyaret etti.Selçuklu, Osmanlı, Hitit, Bizans, Roma gibi medeniyetleri simgeleyen maket kapılardan geçerek festival alanına giren ziyaretçiler, her bir kapının önünde o medeniyetin kıyafetini giyen mankenlerle fotoğraflar çektirdi.

Festival alanında da İstanbul, Konya, Mardin, Van, Antalya, Isparta ve Burdur şehirlerini simgeleyen alanlarda, her bir şehre ait önemli yapıların üç boyutlu dev maketleri yer aldı.

-Türkiye adeta Los Angeles’a geldi-

Dolmabahçe Sarayı’nın kapısından giriş yapılan İstanbul bölümünde, üç boyutlu Kız Kulesi ve arkasında İstanbul Boğazı ile Sultan Ahmet Camisi’nin silueti, içerideki konuklarına İstanbul’da gezintiye çıkmışlar hissini uyandırdı.

Ziyaretçiler, bu bölümde özellikle İstanbul Boğazı’nın dev fotoğrafının önünde fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı.

Türkiye’nin her bir yanının farklı güzelliklerinin sergilendiği festival alanında, Konya bölümünde Mevlana Müzesi, Mardin bölümünde Mardin taşevleri, Antalya bölümünde Aspendos Antik Tiyatrosu, Van bölümünde de Akdamar Kilisesi’nin üç boyutlu maketleri ziyaretçilerin akınına uğradı.

-ABD’liler davul eşliğinde oynadı-

Antalya bölümünde ödüllü Ankara halk oyunları ekibinin gösterileri izleyenlerini büyülerken, Mardin ve Van bölümlerinde de o yörelere ait konserlere yoğun bir izleyici kitlesi ilgi gösterdi. Hatta müziğin ritmine kendilerini kaptıran bazı Amerikalı öğrencilerin, hareketli ezgilerle davul eşliğinde dans ettikleri gözlendi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan, hobi olaraksa müzik icra eden Metin Barlık, verdiği hareketli konserle Amerikalı ziyaretçileri coşturdu.

Festivalde taş, ahşap, telkari, çini, tespih, ebru, hattat ve cam ustalarının zanaatlarının hünerlerini sergiledikleri çalışmalar da ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

-Maraş dondurmasına yoğun ilgi-

Mantı, zeytinyağlılar, döner, börek, gözleme, baklava gibi Türk yemekleri ve tatlılarının birbirinden güzel lezzetlerinin İstanbul Kapalıçarşı benzeri stantlarda sunulduğu festivalde, özellikle Maraş dondurmasının servis edildiği standın önünde uzun kuyruklar oluştu.

Otantik Türk kahvehanelerinde günün yorgunluğunu atma olanağı bulan ziyaretçiler, 3. Ahmet Çeşmesi’nin kopyasında da ayran, şerbet gibi geleneksel Türk içeceklerinden tattılar.

Çocukların da unutulmadığı festivalde, hazırlanan dev çocuk parkında eğlenceli ve öğretici aktivitelere yer verildi.

Festivaldeki her bir medeniyeti simgeleyen kapıların yanında ve şehirlere ait bölümlerde öğretici bilgileri içeren çok sayıda pano yer alırken, bazı öğrencilerin bu panolardan notlar aldıkları gözlendi.

-“Anadolu tarihinden çok etkilendik”-

Ty adlı 11 yaşındaki bir öğrenci, AA muhabirine, festivale ilk kez, okul gezisi kapsamında katıldığını belirtti.

Festival alanında uzun zaman geçirdiklerini ve çok sevdiğini anlatan Ty Walley, Anadolu tarihinden çok etkilendiğini söyledi.

Ty, festivalde en çok Topkapı Sarayı’nı ve Mardin bölümünü beğendiğini kaydetti.

Festivale katılan bir grup ilköğretim öğrencisi de, AA muhabirine, öğretmenleri eşliğinde festivali ziyaret ettiklerini söyleyerek, İstanbul ve Aspendos Antik Tiyatrosu’nu gezdiklerini, en çok İstanbul bölümünden etkilendiklerini, bu bölümdeki mimariyi çok etkileyici bulduklarını kaydettiler.

Gruptaki öğrencilerden biri, Anadolu kültürlerinin genelini çok beğendiğini, ama en çok Mardin bölümünün tarzı ve burada sergilenen el işi sanatlarını sevdiğini belirtirken, bir başka öğrenci ise, festivalde en etkilendiği bölümün Aspendos Antik Tiyatrosu olduğunu anlattı.

Festivale katılan diğer bir grup öğrenci de ellerinde Türk bayraklarıyla AA muhabirlerine poz verdi.

LOS ANGELES (A.A) – Mehmet Toroğlu/Eyüphan Kılıç

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?