Los Angeles’ta Anadolu Festivali Çoşkusu

ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali, gerek Amerikalılar ve diğer yabancılar, gerek ABD’de yaşayan Türkler tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Merkezi California eyaletinde bulunan Pasifik Enstitüsü tarafından düzenlenen festivalin üçüncü günü, hafta sonuna denk gelmesi dolayısıyla büyük bir kalabalığa sahne olurken, Van kahvaltısı, Mehter marşı, Rafet El Roman konseri gibi etkinlikler güne daha da renk kattı.

Festivalde bugün ayrıca, Türkiye’den gelen belediye başkanı ve valiler ile bazı Amerikalı Kongre üyelerinin de konuşmacı olduğu bir tören düzenlendi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin en doğusundan ABD’nin en batısına kucaklar dolusu selamlar getirdiklerini belirterek, “Van 7 bin yıllık tarihiyle bir medeniyetler şehri, hoşgörü şehri. Bu festivale üçüncü gelişimiz. Şehrimizin bütün değerlerini burada Amerikalı dostlarımıza tanıtmak istiyoruz” diye konuştu. Karaloğlu, organizasyonun başarısına işaret ederek, emeği geçen herkesi kutladı.

Isparta Valisi Memduh Oğuz da festivalin çok başarılı geçtiğini ve organizasyonun çok güzel olduğunu ifade ederek, gelecek yıl daha da başarılı olmasını umduğunu söyledi.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de “Her karış toprağından tarih fışkıran Anadolu’nun, bölgesinin yıldızı Türkiye’nin tarih esintilerini Pasifik’in en kenarına taşıyan genç yürekleri tebrik ediyor, saygılar sunuyorum. Dünyanın en güçlü devletlerinden ABD ve Türkiye’nin birbirini iyi tanıması, iyi anlaması, kültürlerini iyi bilmesi çok önemli, çünkü önümüzdeki yüzyılın en önemli iki devleti bence bunlar olacaklar” diye konuştu.

Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu da Pasifik Enstitüsü ve festivalde emeği geçen herkese teşekkür etti.

-“Türkiye’nin kültürel derinliğini daha iyi anlamalıyız”-

Törende söz alan ABD Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Dana Rohrabacher, Türkçe “merhaba” diyerek başladığı konuşmasında, Soğuk Savaş sırasında dünyada barış ve özgürlükler için Türkiye ile omuz omuza durduklarını belirterek, “Türkiye’nin desteği olmasaydı Soğuk Savaş’ı kazanamazdık. Türk halkına bu dönemde yaptıklarından dolayı minnettarız” dedi.

Ama artık Soğuk Savaş’ın sona erdiğine işaret eden Rohrabacher, “Türkiye’nin taşıdığı anlamın derinliğini anlamamız gerekiyor. Sadece İslam ya da Soğuk Savaş değil, Batı medeniyetine Türkiye üzerinden armağan edilmiş olan olağanüstü kültürel derinliği anlamalıyız. Bugün, iki ülke halkı arasındaki ilişkileri ve anlayışı daha da iyi hale getirmek ve birçok Amerikalı farkında olmasa da bize çok büyük katkılar sağlayan bu büyük tarih ve kültüre daha iyi bir bakış sunmak için bu programı düzenleyen Pasifik Enstitüsüne ve emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Rohrabacher’in, Boğaziçi’ni bir yakadan diğer yakasına yüzerek geçen tek Kongre üyesi olduğunu hatırlatan sözleri izleyicilerden alkış aldı.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Parti California milletvekili Loretta Sanchez, Anadolu’nun kültürlerinin Amerikalılarla paylaşıldığı bu festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kongre’deki İç Güvenlik ve Silahlı Hizmetler Komitesi’nin de üyesi olan Sanchez, Amerikalıların Türkiye’yi, Türklerin de ABD’yi ziyaret etmelerini kolaylaştırmak için çok sıkı bir çalışma yürüttüklerini anlattı.

Türk toplumunu ve Türk yemeklerini çok sevdiğini söyleyen Sanchez, “Maraş dondurması standına gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Pasifik Enstitüsü ile bir hafta içinde Türkiye’ye gideceğini duyuran Sanchez, “Türkiye’nin gerçek şehirlerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Türkiye’ye daha önce gitmiştim, ama bu seferkinin çok çok özel bir anlamı olacak” diye konuştu.

Loretta Sanchez’in, yine Temsilciler Meclisi üyesi olan kardeşi Linda Sanchez de festivale ilk kez katıldığını ve harika bulduğunu ifade ederek, festivalin Anadolu kültürlerinin Amerikalılarla paylaşılması noktasında büyük bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

-Amerikalı Kongre üyesinden oğluna Anadolu kültürleri dersi-

“Bu kültürler arası diyalog, aslında ne kadar ortak noktamız olduğunu keşfetmemizi sağlıyor, çünkü maalesef çoğu zaman ortak noktalarımız yerine farklılıklarımıza odaklanıyoruz” diyen Sanchez, Türkiye’nin Avrupa ile Asya arasında bir köprü olarak görüldüğüne ve bunun sonucunda da birçok kültürü bir araya getirmede tarihi bir rol oynadığına değindi.

Sanchez, ABD ile Türkiye arasında güçlü ilişkilere atıf yaparak, iki ülkenin güçlü ticari bağlar inşa etmeye ve Akdeniz’de barış ve istikrarı desteklemeye devam etmesini beklediğini kaydetti.

Kürsüye çocuğuyla birlikte gelen Sanchez, festivale oğlunu Anadolu kültürleri hakkında eğitmek için de geldiğini sözlerine ekledi.

Törende Pasifik Enstitüsünün davetiyle Türkiye’yi ziyaret eden California eyalet senatosunun üç üyesi de söz aldı.

Senatör Ted Liu, geçen ay Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlatarak, Türkiye’de bulunduğu sürede, İslam hakkında 42 yılda öğrendiğinden daha fazlasını öğrendiğini söyledi.

-“Türkiye’de medeniyetler çatışması değil, Batı ile birçok benzerlik gördüm”-

Türkiye’de hiçbir şekilde bir medeniyetler çatışması görmediğini vurgulayan Liu, bunun yerine, Batı ile birçok benzerlik gördüğünü anlattı.

Liu, bu gerçeği daha fazla Amerikalının bilmesi gerektiğini ifade ederek, bunun da yolunun diyalog ve bu tür festivallerden geçtiğini kaydetti.

Diğer bir eyalet senatörü Bob Huff da Türkiye’yi ziyaretleri sırasında sadece Türkiye’nin bugün oynadığı stratejik rol hakkında daha fazlasını öğrendiklerini belirtti. Huff, konuşmasının ardından Eyalet Senatosu adına Pasifik Enstitüsüne takdirname sundu. Senatör Curren Price da ABD’deki Türklerin California’daki katkılarına ve Türkiye’nin dünya barışı için oynadığı role takdirlerini ifade etti.

Törende, festivalin yapıldığı bölge olan Orange County mülki idare amiri Bill Campbell de Pasifik Enstitüsüne takdirname takdim etti.

-Topkapı Sarayı’na yoğun ilgi-

Festivalde bugün ayrıca Topkapı Sarayı ve Müzesi’nin maketi katılımcıların ziyaretine açıldı. Topkapı Sarayı’nın bazı iç bölümlerinin mümkün olduğu ölçüde orijinaline sadık kalınarak yansıtıldığı dev makette, Topkapı Müzesi’nde yer alan eserlerin resimleri ve yararlı bilgiler yer alıyor. Topkapı Sarayı’na özellikle yabancılar çok yoğun ilgi gösterirken, maketi gezenler birden bire sokakta padişah, sadrazam ve yeniçeriler görebiliyor.

Bazı ailelerin Saray’ı çocuklarıyla birlikte ziyaret ettiği ve müzedeki tarihi bilgiler hakkında çocuklarına eğitim verdiği gözlendi.

Saray’ı ziyaret edenler, kendilerini gerçekten İstanbul’daymış gibi hissettiklerini söylediler.

-Mehter takımı coşturdu-

Bu arada, gün içerisindeki renkli etkinliklerden biri de Mehter takımı oldu. Önce Topkapı Sarayı’nın maketinin önünde konser veren Mehter takımı, daha sonra da festivalin ana sahnesine çıktı. Mehter takımının gösterisine de hem Türk ve Amerikan medyası hem de festivalin ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi.

Öte yandan, festival kapsamında Van Valisi Münir Karaloğlu ve AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Mustafa Bilici’nin de katılımıyla ziyaretçilere Van kahvaltısının ikram edildiği bir etkinlik düzenlendi.

Kahvaltıya Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ali İhsan Sarıkoca da katıldı.

Van’ın yöresel lezzetlerini Los Angeles’a getiren kahvaltıda, kalabalık bir grubun katılımıyla çekilen halay, ortama daha da neşe kattı.

Van Valisi Karaloğlu yaptığı açıklamada, Van olarak Türkiye’nin en doğusunu ABD’nin en batısına tanıtmak için Los Angeles’ta olduklarını belirterek, “Van’ın bütün değerleri burada. Van kedisi, Van kahvaltısı, Van kilimleri, Akdamar Adası… Aklınıza Van’la ilgili gelebilecek tüm değerleri burada tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bunun geri dönüşümlerini de aldıklarını kaydeden Karaloğlu, bunun Van’a gelen yabancı turistlerin istatistiklerine bakılarak anlaşılabileceğini söyledi.

Karaloğlu, 2010 ile 2011 yıllarının 9 ayı karşılaştırıldığında Van’a gelen yabancı sayısında yüzde 47’lik artış olduğunu bildirdi.

Sadece geçen Eylül ayında Van’ı 18 bin yabancının ziyaret ettiğini kaydeden Karaloğlu, “Bunlar sevindirici şeyler. Bunlar yurt içi ve yurt dışında yaptığımız bu tanıtım atağıyla mümkün, bu yüzden bu festivalleri önemsiyorum” dedi.

-Akdamar Kilisesine Ermenilerin ilgisi-

Festivalde Anadolu’nun dört bir köşesinin güzelliğini tanıtan etkinlikler tüm hızıyla devam ederken, hafta sonu olması itibariyle ilk iki güne göre Amerikalılar ve yabancılardan çok daha fazla sayıda katılımın olduğu gözlendi. Çok sayıda Amerikalı, eşi ve çocuklarıyla festival alanını ziyaret ederken, kentlerin tanıtıldığı bölümlerden, Türk yemeklerine, Türk el işi sanatlarından, Topkapı Sarayı’na ve sayısız dans gösterilerine kadar birçok etkinliğe çok yoğun ilgi vardı. Festivaldeki Van bölümüne kurulan Akdamar Kilisesi maketini özellikle Los Angeles civarında yaşayan bazı Ermeniler ve Amerikalıların ziyaret ettiği gözlendi.

Festivalde günün sonunda ise ünlü şarkıcı Rafet El Roman verdiği konserle konukları coşturdu.

Bu arada, festival sırasında yabancı bir basın mensubunun, uzaktan kumandayla havada kontrol ettiği cihazındaki fotoğraf makinesiyle fotoğraflar çekmesi çok sayıda kişinin ilgisini çekti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?