54 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaAmerikaLos AngelesLos Angeles'ta Atatürk Büstü Açıldı

Los Angeles’ta Atatürk Büstü Açıldı

los-angeles-ataturk-bustu-1

Los Angeles’ta Atatürk Büstü Açıldı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün vefatının 78. yılı dolayısıyla Los Angeles’ta düzenlenen anma törenleri kapsamında T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu konutunda Atatürk büstü açıldı.

California’daki ilk Atatürk Büstü

9 Kasım akşamı düzenlenen açılış törenine Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer evsahipliğinde büstün yapımında emeği geçen Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği, ATASC ve alt derneği ATAMLA yöneticileri, başkonsolosluk çalışanları, yüzün üzerinde yerli ve yabancı davetli katıldı.

Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer, Atatürk Büstünün açılışında yaptığı konuşmada “Ulu Önder Atatürk’ün mozolesi bugün dahi milyonlarca insanın akınına uğruyor. Tarihte çok az lider vardır uğruna başka memleketlerde bayraklarım yarıya indirildiği. Atatürk bu liderlerden biridir. 1938’de dünyanın birçok ülkesinde yas ilan edilmiş, bayraklar yarıya indirilmiştir. Atatürk sadece Türklerin değil tüm dünyanın saygısını kazanmış bir devlet adamı olarak tarihe geçmiştir. “dedi.

Başkonsolos Gezer konuşmasına ” Bundan yaklaşık 10 yıl önce, ilk tayinim olan Şam Büyükelçiliği’ndeki odamda oturduğumda hergün Atatürk portresine bakar ve “ey Atatürk ne büyük insansın” derdim kendime. Batı’dan Türkiye’ye bakıldığında Türkiye’nin eksikliklerini görürüz, ancak doğudan Türkiye’ye baktığımızda da Türkiye’nin bölgedeki diğer ülkelerden ne kadar ileri olduğunu anlarız. Bugün eğer ben bir kadın olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Los Angeles Başkonsolosu olarak görev yapabiliyorsam, bunu en başta Atatürk’e sonra da tabii ki aileme ve Bakanlığımda bana inanan amirlerime borçluyum. ” diye devam etti.

Atatürk Büstü Projesinin nasıl hayata geçtiğini de anlatan Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru GezerGeçtiğimiz yaz başında Vega Hanım benimle projesini paylaştığında ikimiz de çok heyecanlanmıştık. Hemen çalışmalara başladık. Ben Bakanlığımızdan hibe işlemleri için gerekli izni aldım, kendisi de Atatürk büstünü Türkiye’de yaptırdı ve Los Angeles’a kadar bizzat taşıdı. Bundan sonraki tüm törenlerimizi Atatürk büstümüzün önünde düzenleyeceğiz. Bu vesileyle, ATAM-LA Başkanı Sayın Vega Sankur ve ATA-SC Başkanı Sayın Burcu Tansu’ya bir defa da sizlerin huzurunuzda teşekkür ederim.” dedi.

Başkonsos Gezer, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı, şükran ve minnetle anarak konuşmasını tamamladı.

Los Angeles’ta Atatürkü Anma Töreni

Atatürk büstü önünde ilk Anma Töreni 10 Kasım’da düzenlendi.

Büstün açılışının ertesi günü olan 10 Kasım sabah saat 9:05‘de Atatürk büstü önünde Atatürk’ü anma töreni düzenlendi.

Atatürk Büstünün yapımı için uzun süredir emek veren ATASC Başkanı Burcu TansuAtatürk büstü aylar sonra büyük destek ve özverili çalışma ile tamamlandı. Desteğini eksik etmeyen, dik duruş sergileyen, sonuna kadar bizle kalan ve mücadele eden Türk Amerikan toplumumuza bir kez daha teşekkürü borç bilirim,  Rahmet ve özlemle her daim Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyor, kalbimizde yaşatıyoruz” dedi.

 

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,391BeğenenlerBeğen
16,228TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et
7,709TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın