Los Angeles’ta Davullu Manili İftar

Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA) 4 Ağustos Cumartesi günü Los Angeles Culver City Veterans binasında bir iftar yemeği gerçekleştirdi. Sponsorluğunu Türk Hava Yolları‘nın üstlediği programa Los Angeles ve çevresinden bir çok davetli katıldı.

Davetliler arasında; Beverly Hills Belediye Başkanı Dr. William Brien, Carson City Belediye Başkanı Jim Dear, T.C. Los Angeles Başkonsolosumuz Aydın Topçu, Azerbaycan Los Angeles Başkonsolosu Nashimi Aghayev, Pakistan Los Angeles Konsolosu Dr. Mohammad Khalid Ejaz, Los Angeles Protokol Müdürü Lourdes Saab, Los Angeles Sheriff Yardımcısı Gary Nalbandian, T.C. Los Angeles Ticaret Ateşeleri Murat Gören ve Gürkan Sözer, ve Türk Hava Yolları Batı Bölgesi Genel Müdürü Fatma Yüceler yer aldı.

Gecenin sürprizi ise geleneksel Türk kıyafetleri giyen Ramazan Davulcusu’nun iftardan hemen önce davul çalarak davetlilerin olduğu bölüme gelmesi ve Ramazan manileri okumasıydı.

Programda bir konuşma yapan Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA) Başkanı Ahmet Önerbay; “LATAA olarak memleketimizden çok uzaklarda, farklı bir coğrafyada yaşıyor olsak da, gelenek ve göreneklerimizden kopmamak adına, Türkiye’deki Ramazan iftarlarına uygun bir program gerçekleştirelim, dedik ve bu gece sizleri bir araya getirdik. Dört yıldır düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz bu iftarlarımızı bu sene biraz daha farklı bir konsepte yaydık. Kültürümüzü ve buradaki varlığımızı Amerikalılara da tanıtmak onları da haberdar etmek adına çeşitli belediye başkanları ve devlet temsilcileri davet ettik. Ayrıca davulcu bulduk, getirdik ve gecenin daha da renkli olmasını sağladık,” dedi.

Böyle bir iftara davet edildiği için LATAA yönetimine teşekkür eden Azerbaycan Los Angeles Başkonsolosu Nashimi Aghayev, dinleyenlere Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Biz bir millet ama iki ayrı devletiz,” sözünü hatırlattı.

Programda söz alan Beverly Hills Belediye Başkanı Dr. William Brien, Los Angeles’ta Türkleri bir araya getirip halkın yararına yaptıkları hizmetlerden dolayı Los Angeles Türk Amerikan Derneği’ni (LATAA) kutladı ve dernek adına başkan Ahmet Önerbay’a bir teşekkür plaketi verdi.

Ayrıca gecede bir konuşma yapan Carson City Belediye Başkanı Jim Dear, kendi şehirlerinde uluslararası bir bahçe yaptıklarını ve bu bahçede kendisini bir dünya lideri olarak tanımladığı “Mustafa Kemal Atatürk” heykelini görmeyi çok arzuladığını söyleyince davetlilerden büyük bir alkış aldı. Carson City Belediye başkanı Jim Dear daha sonra şehir olarak LATAA’yı “Tanıma Belgesi” verdi.

LATAA derneği Sosyal Etkinlikler Koordinatörü Mahmut Ekenel programdan sonra yaptığı açıklamada; “Bu sene dördüncüsünü yaptıkları iftar programında da Los Angeles’li Türkleri biraraya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. LATAA’nın amaçlarından birinin Los Angeles’ta yaşayan Türkler arasında birlik, beraberlik ve arkadaşlığı geliştirmek olduğunu söyleyen Mahmut Ekenel, Türkiye’den çok uzaklarda LATAA üyelerini bir akşamlık da olsun kendilerini vatanlarında hissetmelerini sağlayabildiysek bu bizim büyük bir onurdur” diye de ekledi.

Ayrıca gecede hazır bulunan TRT ekibi de ilerki günlerde yayınlamak için bir çekim gerçekleşirdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?