Los Angeles’ta Şehitlerimiz Anıldı

18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle, tarih boyunca vatanımız uğrunda canını veren tüm şehitlerimizle birlikte Kaliforniya’da ve dünyanın birçok yerinde Ermeni terörüne kurban verilen şehit diplomatlarımız Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğunda düzenlenen törenle anıldı.

Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu himayesinde, Başkonsolosluk rezidansında düzenlenen anma törenine Los Angeles Türk Amerikan toplumunun önde gelenleri, dernek başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda Afganistan’da geçtiğimiz günlerde şehit olan 12 askerimizi rahmetle andıklarını söylerek söze başlayan Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu, geçmişte kendisinin de Afganistan’ın başkenti Kabil’de görev aldığını ve bu zor şartlarda dünyanın çeşitli yerlerinde vatan için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan askerlerimiz ve devlet çalışanlarımızın desteklenmesinin önemine değindi. Ülkelerin savunmasının sınırlarında değil bu sınırların daha da ötesinde başladığını ve bütün büyük devletlerin bunu böyle gördüğünü, Afganistan’daki mevcudiyetimizin ülkemizin ve dost Afgan halkının çıkarları doğrultusunda olduğunu söyledi. Çanakkale savaşında ülkemiz için fedakarca savaşan askerlerimizi ve vatanımıza hizmet ederken şehit düşen herkesi saygıyla andıklarını sözlerine ekledi.

Programın ana konuşmacısı Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Çanakkale savaşında yaşanan olayları özetlereyerek, geçmişten günümüze ülkemiz için şehit düşen diplomatlarımız hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

18 Mart’ın Türk tarihindeki önemini dile getiren Kırlıkovalı, Çanakkale zaferinin,Türkiye Cumhuriyeti kuruluşuna kadar giden yolun başlangıcı olarak görülebileceğini ve bu inanılmaz başarı hikayesinin Türk insanına bambaşka bir yurttaşlık duygusu ve özgüven getirdiğini örnekleriyle belirtti.

Churchill‘in planlarını yaparken tek birşeyi dikkate almadığını, onunda muhteşem Türk’ün o inanılmaz azmi, yurt sevgisi, cesareti, fedakarlığı, disiplini, savaş geleneği, inançları, ve asaleti olduğunu sözlerine ekleyen Kırlıkovalı, savaşların bile dostluğa yol açabileceğinin dünyadaki belki de tek ve en güzel kanıtı’nın bu savaşlar olduğunu belirtti. Yeni Zelanda ve Avustralya devletleri tarafından bu ülkelerde yapılan Atatürk Barış Anıtlarının fotoğraflarını gösterdi. Bu barış anıtları üzerine altın harflerle yazılan, Atatürk‘ün 1934 te iki tarafın şehitleri için söylediği o ağlatan, düşündüren, ve insani kalbinden vuran meşhur sözlerini dinleyicilere tekrar hatırlattı:

Bu memketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana, köyün koyunasiniz. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

İki tarafında ağır kayıplar verdiği son centilmenler savaşı olarak anılan Çanakkale Savaşında Türkler dünyaya savaşta bile nasıl insanı olunabileceğinin sayısız örneklerini verdiklerini dile getirdi.

Konuşmasına yurtdışında Ermeni teröristlerce katledilen Şehit Diplomatlarımıza ve PKK tarafından şehit edilen öğretmenlerimize de değinen Kırlıkovalı bu anlamlı günde, tüm şehitlerimize en derin sevgi ve saygılarla hatırladıklarını söyledi.

Alaturkaonline.com / Los Angeles

[nggallery id=239]

ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Kurulu) Başkanı Ergun Kırlıkovalı’nın Los Angeles Başkonsolosluğunda yaptığı sunuma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?