Los Angeles’ta soykırım anıtı krizi

Los Angeles kentinde bulunan Pasedena City’de Ermeni soykırımı anıtı inşaa etme planları Ermeni lobisi ile Türkiye Konsolosluğu arasında gerilime yol açtı.

Kısa bir süre önce kurulan Pasadena Ermeni Sokırımı Anıtı Komitesi, yerel yetkililerle bir anıt dikme konusunda anlaştı. Bunun üzerine Los Angeles Konsolos Yardımcısı Arif Çelik, yerel yönetim yetkilileriyle görüşme yaparak Türkiye hükümetinin Ermeni soykırımı iddiaları hakkında “farklı bir görüşe sahip olduğunu” açıkladı.

Görüşmeden haberdar olan Ermeni lobi kuruluşu Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), açıklama yayınlayarak Türkiye’yi kınadı.

Açıklamada “Türkiye Ermeni soykırımını tanımalıdır ve Amerikan politikası, Amerikan kentleri ve Amerikan vatandaşları tarafından önerilen projelere müdahale etmemelidir. Amerikan Anayasası’na göre vatandaşlar, yabancı hükümetlerin müdahalesi olmaksızın kentsel ilişkileri düzenleyen seçilmiş yetkililer aracılığıyla hareket eder. Pasedena onlarca yıldır Amerikalı-Ermenilere yuva oldu, bu kişilerin birçoğunun atası soykırımdan kaçanlardı” denildi.

ABD seçimlerinde adaylar üzerindeki baskıyı artırmaya çalışan ANCA, Başkan Barack Obama’nın Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney’yi görüşmeye çağırdı. (Milliyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?