Lousiana’daki ön seçimlerin galibi Santorum

Oyların yüzde 99’unun sayıldığı eyalette Santorum yüzde 49 oy oranıyla galip gelirken, ön seçimlerin genelinde şu anda yarışı önde götüren eski Massachusetts Valisi Mitt Romney yüzde 27’de kaldı. Louisiana’da eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich yüzde 16’yla üçüncü, Teksas milletvekili Ron Paul da yüzde 6’yla dördüncü oldu.

Eyalette 20 delege adaylar arasında orantılı olarak bölüştürülecek.

Bu sonuçla muhafazakar güney eyaletlerinde elde ettiği galibiyetlere bir yenisini ekleyen ve muhafazakar seçmenin tercihi olduğunu bir kez daha gösteren Santorum, ön seçimlerde birinci geldiği eyaletlerin sayısını da 11’e yükseltti.

Romney ise ön seçim yarışını büyük farkla önde götürmesine rağmen muhafazakar seçmenin gönlünü kazanamama sıkıntısını hala aşabilmiş değil.

Santorum, Louisiana’da sonuçların belli olmasının ardından yaptığı açıklamada, “Louisiana halkı güçlü ve net bir mesaj gönderdi; yarış daha bitmedi” dedi.

Ancak, adayların kazandığı delegelere bakıldığında Romney ile Santorum arasında kapanması gün geçtikçe daha da zorlaşan büyük bir farkın olduğu görülüyor. CNN televizyonunun rakamlarına göre, Mitt Romney’nin 563 delegesi bulunurken, en yakın rakibi Rick Santorum’un sahip olduğu delege sayısı ise 259.

Ön seçimlerde yarışan adayların, Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 başkanlık seçimlerindeki adayı olabilmek için, ağustos ayında yapılacak parti kurultayında toplam 1144 delegenin desteğini toplamaları gerekiyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin bir sonraki ön seçimi, 3 Nisan’da Wisconsin, Maryland ve District of Columbia’da.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?