Macron: Suriye'ye saldırılar Rusya ve Türkiye'nin arasını açtıMacron: Suriye’ye saldırılar Rusya ve Türkiye’nin arasını açtı. Macron ayrıca, ABD yönetimini Suriye’de uzun vadede kalmaya Paris’in ikna ettiğini bildirdi.

Macron: Suriye’ye saldırılar Rusya ve Türkiye’nin arasını açtı

Macron pazar günü yaptığı açıklamasında, Suriye’ye yönelik operasyonun ‘yasal’ olduğunu ve uluslararası topluluk çerçevesinde gerçekleştirildiğini savundu.

ABD ve İngiltere ile ortaklaşa gerçekleştirilen saldırı çerçevesinde Fransız jetlerinden ateşlenen tüm füzelerin hedefini vurduğunu ileri süren Macron, Suriye’ye karşı savaş ilanında bulunmadıklarını da sözlerine ekledi.

Ankara saldırıya onay verdiği için saldırının Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduğunu ileri süren Macron, Vladimir Putin’le görüşmelerinde ise Rusya Devlet Başkanı’na ‘Suriye’nin kimyasal silah kullanmasında Moskova’nın suç ortağı olduğunu söylediğini’ aktardı. Buna rağmen Fransa Cumhurbaşkanı, Paris’in Rusya, Türkiye ve İran’la Suriye konusundaki diyaloğu, anlaşmanın gerekli bir parçası olarak gördüğünü kaydetti.

Macron ayrıca, ABD yönetimini Suriye’de uzun vadede kalmaya Paris’in ikna ettiğini bildirdi.

Fransa ve müttefiklerine ait istihbarat servislerinin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlarının olduğunu ileri süren Macron, bu nedenle saldırının meşru bir karaktere sahip olduğunu savundu.

‘AMERİKALILARI SURİYE’DE KALMAYA BİZ İKNA ETTİK’

Saldırı öncesi ABD tarafıyla yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını kaydeden Macron, “10 gün önce ABD Başkanı Trump askerlerini Suriye’den çekeceğini söylemişti. Amerikalıları Suriye’de kalmaya biz ikna ettik. Tweetleri nedeniyle işler coşunca, düzenleyeceğimiz saldırının kimyasal silah tesisleriyle sınırlandırılmasına da Trump’ı biz ikna ettik” şeklinde konuştu.

‘SURİYE’YE SAVAŞ AÇMADIK, DÜŞMANIMIZ IŞİD’

ABD ve İngiltere ile ortaklaşa gerçekleştirilen saldırı çerçevesinde Fransız jetlerinden ateşlenen tüm füzelerin hedefini vurduğunu ileri süren Macron, Suriye’ye karşı savaş ilanında bulunmadıklarını, Fransa’nın düşmanının 2015’te Paris saldırılarını düzenleyen IŞİD olduğunu söyledi.

‘PUTİN’E KİMYASAL SİLAH KULLANIMINDA RUSYA’NIN SUÇ ORTAĞI OLDUĞUNU SÖYLEDİM’

Ankara saldırıya onay verdiği için saldırının Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduğunu ileri süren Macron, “Biz bu operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler” ifadelerini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ‘Suriye’nin kimyasal silah kullanmasında Moskova’nın suç ortağı olduğunu söylediğini’ aktaran Macron, buna rağmen Paris’in Rusya, Türkiye ve İran’la Suriye konusundaki diyaloğu, anlaşmanın gerekli bir parçası olarak gördüğünü kaydetti.

‘TÜRKİYE’YE GİDEREK ERDOĞAN, PUTİN VE RUHANİ İLE BİR ARAYA GELMEYİ PLANLIYORDUM’

Cumhurbaşkanı Macron, Suriye krizini çözmek için Fransa’nın tüm ülkelerle konuştuğunu ve yeniden inisiyatif alacağını belirterek, “Eğer Doğu Guta’daki kimyasal saldırı ve çatışmalardaki yoğunluk artmasaydı, ben Türkiye’ye giderek Erdoğan, Putin ve Ruhani ile bir araya gelmeyi planlıyordum. Bu buluşmayı gerçekleştirmek için yeniden girişimde bulunacağım” dedi.

Fransa ve müttefiklerine ait istihbarat servislerinin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlarının olduğunu ileri süren Macron, bu nedenle saldırının meşru bir karaktere sahip olduğunu savundu.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?