Madımak Oteli’nde katledilenlere anma

2 Temmuz 1993 Madımak Katliamı 20’inci yıldönümü nedeniyle katliamda hayatını kaybedenler düzenlenen anma programı ile anıldı.

MadImak Katliamında Hayatını Kaybedenler

Sivas katliaminda hayatını kaybedenler anıldı. Kortej eşliğinde yürüyen kalabalık, eski Madımak Oteli önünde oluşturulan bölüme çiçek koydu.

2 Temmuz 1993 Madımak Katliamının 20’inci yıldönümü nedeniyle katliamda hayatını kaybedenler düzenlenen anma programı ile anıldı. Anma programları çerçevesinde Sivas’ta yoğun güvenlik önlemleri alınırken, çevre illerden gelen emniyet ekipleri ile birlikte 2 bin 500 polis görev yaptı. Geniş güvenlik önlemlerin alındığı Sivas’ta helikopterlerde şehrin üstünde tur attı.

“SİVAS HALKI ÇOK ÜZGÜN”

Anma programına ilk olarak Eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi içinde olayda ölenlerin isimlerinin yer aldığı panoya Sivas Valisi Zübeyir Kemelek ve beraberindekiler karanfil bıraktı.

Ardından Vali Zübeyir Kemelek kısa bir açıklama yaptı. Kemelek, olayda yaşamını yitirenlerin hayatını kaybedenlerin acılarını paylaşma ve bundan sonra Sivas’ın kardeşlik barış ve huzur ortamına katkıda bulunmak amacıyla bugün bu ziyarette bulunduklarını belirterek, “Sivas halkı bu olaydan büyük üzüntü duymakta. Bizler de Sivas’ın yöneticileri olarak her zaman Sivas halkının yanında olmaya devam ediyoruz. Şu anda yürüyüş ve bazı gösteri grupları olacak. Anmak için buraya gelecekler. Biz onlardan önce bu ziyaretimizi yaptık. Ben tekrar yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Böyle bir acı Sivas bir daha görmesin istiyorum” dedi. Vali konuyla ilgili neden sürekli ’olay’ kelimesi kullanıldığını, bunu neden ’vahşet’ olarak nitelendirilmediği ve basitleştirildiği yönündeki soru üzerine, “Basitleşecek bir şey yok. 37 insan ölmüş. 20 yılda bunun üstüne katlanarak acıyı sürdürmenin de anlamı da yok” diye cevap verdi.

ÇİÇEK BIRAKTILAR
Vali Kemelek’in ardından 142 sivil toplum kuruluşu ile beraber Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp Madımak Oteli’ne gelerek hayatını kaybeden 33 sanatçı ve yazar ile 4 görevli için oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktılar. STK’lar adına konuşan Başkan Doğan Ürgüp, “20 yıl önce şehrimizde tezgahlanan insanlık dışı olaylarda halkımızın ayrıştırılması hedef alınmış ve en güzel örneğini yaşattığımız birlik ve beraberlik kültürünün temellerine nifak tohumları atılmak suretiyle kardeşliğimiz yok edilmek istenmiştir. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta meydana gelen olay Türkiye’de tüm kesimlerin üzerinde ittifak ettiği şekliyle karanlık bir takım odakların planlı provokasyonlarıyla meydana gelmiştir. Bu olayla ilgili yaşanan yargı süreci olayın gerçek faillerini ortaya çıkaramamıştır” dedi.
Başkan Ürgüp “Sivas” ve “Katliam” kelimelerinin yan yana kullanılmasını arzu etmediklerini ifade etti.

10 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ
Sivil toplum kuruluşlarının anma programının ardından olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ile birlikte çeşitli illerden ve Avrupa’dan gelen yaklaşık 10 bin kişi, Ethembey Parkı önünde toplanarak Mevlana Caddesi üzerinden Madımak Oteli önüne kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Burada olayda hayatını kaybedenlerin aileleri otelin önüne karanfil bıraktı. Daha sonra hayatını kaybedenlerin ismi tek tek anılarak saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından alevi dernekleri adına konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından anma etkinlikleri sona erdi.

Madımak Katliamında Hayatını Kaybedenler

Muhlis Akarsu – 45 yaşında, sanatçı
Muhibe Akarsu – 45 yaşında, Muhlis Akarsu’nun eşi
Gülender Akça – 25 yaşında
Metin Altıok – 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci
Mehmet Atay – 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı
Sehergül Ateş – 30 yaşında
Behçet Sefa Aysan – 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı – 35 yaşında
Asım Bezirci – 66 yaşında araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır – 18 yaşında
Serpil Canik – 19 yaşında
Muammer Çiçek – 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen – 62 yaşında, şair, sanatçı
Carina Cuanna Thuijs – 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan – 19 yaşında
Hasret Gültekin – 22 yaşında şair, sanatçı
Murat Gündüz – 22 yaşında
Gülsüm Karababa -22 yaşında
Uğur Kaynar – 37 yaşında, şair
Emin Buğdaycı -18 yaşında şair.
Asaf Koçak – 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya – 12 yaşında
Menekşe Kaya – 15 yaşında
Handan Metin – 20 yaşında
Sait Metin – 23 yaşında
Huriye Özkan – 22 yaşında
Yeşim Özkan – 20 yaşında
Ahmet Özyurt – 21 yaşında
Nurcan Şahin – 18 yaşında
Özlem Şahin – 17 yaşında
Asuman Sivri – 16 yaşında
Yasemin Sivri – 19 yaşında
Edibe Sulari – 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk – 22 yaşında

Alaturka Online ,  İHA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?