Mafya analarını "Matrix" çökertti

İngiltere’nin Liverpool kentinde üç nesildir eroin, kokain ve ecstasy satan Whitney ailesinin beş üyesi ve işbirliği yaptıkları iki kişi çıkarıldıkları mahkemede toplam 82 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çete, Matrix adlı özel birimin operasyonuyla çökertildi.

Aile çetesinin başı olan 54 yaşındaki Carol Whitney sekiz, 31 yaşındaki kızı Lisa isedört yıl hapis yatacak.

Whitney çetesi, merkezi Liverpool’un Merseyside bölgesinde bulunan ve silahlı suç çeteleri üzerinde uzmanlaşan “Matrix” özel timi tarafından çökertildi. Ailenin işlediği suçlarla ilgili delillerin toplanması ve tutuklanmalarına yönelik operasyonun hazırlığı üç yıl sürdü.

Evinde binlerce dolar para bulunduğu için polislerin “banker” lakabını taktığı Carol’ın 57 yaşındaki kocası Leslie ve oğulları Paul ve Anthony de uyuşturucu madde satmaktan tutuklandı.

Leslie’nin 29 yaşındaki sevgilisi Emma Mackenzie ve Lisa’nın erkek arkadaşı Waynne Hicks, tutuklanan kişiler arasında yer aldı. Polis, soruşturma sonucu Emma’nın annesi Mary McCabe’nin de çete üyesi olduğunu tespit etti. McCabe’nin arabasında, bir askeri tesisten çalınmış SA80 taarruz tüfeği ve 1,200 mermi bulundu.

50 BİN HAP
Sekiz yıl hapis cezası alan Carol Whitney’in evinde yapılan aramada,yüklü miktardapara ve 12 kilogram uyuşturucunun yanı sıra yaklaşık 50 bin ecstasy hapı bulundu.

Polis, davada adı geçen yedi kişi dışında, Whitney ailesinden üç ve işbirlikçileri olan altı kişinin daha soruşturma kapsamına alındığını belirtti.

Polis, bu kişiler arasında yer alan Matthew Mayor’ın güvenlik kamerasıyla tespit edilen görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, Mayor Mercedes marka aracından sokağa piyasa değeri yaklaşık 190 bin dolar olan 2 kilogram eroin atarken görüldü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?