Mahkeme karşısına çıkıyor

ABD ordusunun Irak ve Afganistan savaşlarına ait bilgilerini Wikileaks’e sızdıran kişi olduğundan şüphelenilen Er Bradley Manning, bugün ilk kez halka açık oturumla mahkeme karşısına çıkacak.

ABD tarihinin en büyük bilgi sızıntısında parmağı olduğuna inanılan Manning, ABD büyükelçiliklerine ait yüz binlerce belgeyi yayımlayan Wikileaks’in kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Washington, Irak ve Afganistan savaşları hakkında Wikileaks’e sızdırılan yaklaşık yarım milyon belgenin “ulusal güvenliği tehdit ettiğini” belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün yaptığı açıklamada, “Bilgilerin sızdırılması çok talihsiz ve zarar verici bir eylemdi… Bu zararı karşılamak için çok ciddi diplomatik çaba gösterdik” dedi.

Clinton, Manning’in duruşması hakkında doğrudan yorum yapmadı.

ÖLÜM CEZASI ALMAYACAK
23 yaşındaki Manning’in, duruşma öncesi ifade verme sürecinin 23 Aralık’a uzayabileceği belirtildi. Ancak savcılar, 22 suçtan yargılanan Manning’i mahkemeye çıkartmaya yetecek kadar delil olduğunu savunuyor.

Manning tüm suçlamalardan hüküm giyerse, müebbet hapis cezası alabilecek. Aynı zamanda ordudaki rütbesi en düşük seviyeye indirilerek, ordudan atılabilecek.

Manning, en ağır suç olan “düşmana yardım etmekten” suçlu bulunursa, idam cezası da alabilir. Ancak ordu yetkilileri böyle bir karar almaya niyetleri olmadığını belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?