Maliki: Erdoğan’ın açıklamaları provokatif

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak’la ilgili dün yaptığı açıklamaları “provokatif” olarak nitelendirdi.Türkiye ile Irak arasında son dönemde yükselen tansiyonu düşürmek için Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyyit Ammar El Hekim’in temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara’ya geldi.

Irak Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Maliki’nin “Türkiye Başbakanı’nın en son Irak’la ilgili yaptığı açıklamalar, Irak’ın içişlerine yeniden karışmaktır. Tüm Iraklılar için provokatif bir durumdur. Bu, yetkililerin, özellikle liderlerin ilişkilerinde alışılagelen bir durum değildir” sözlerine yer verildi.

Tüm Iraklıların vatanlarına bağlılıklarıyla gurur duyduğunu belirten Maliki, Iraklıların vatanlarından başka hiçbir ülkeye bağlı olmadıklarını ve Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla tüm Iraklıları provoke ettiğini savundu.

Iraklıların kardeş olduğunu vurgulayan Maliki, ülkedeki Sünni ve Şiiler arasında sevgi bağı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çıkarı, istikrarı ve ortak çıkarlar için bölge ülkeleri arasında koordinasyon ve işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Maliki, ülkelerin birbirlerinin içişlerine müdahale etmesine gerek olmadığını söyledi.

Maliki, “Irak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle ilişkileri güçlendirmeye çalıştığı bir sırada içişlerine karışılmasını kabul edemez” ifadesini kullandı.

“YEZİD’İN İZİNDEN GİTMEKTEN SAKIN”

BaşbakanErdoğan, dün Ak Parti grup toplantısında Maliki’ye seslenerek, “Hz. Ali’nin şu sözünü defalarca ifade ettim, ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Irak yönetimi eğer Kerbela hadisesini ve yüzyıllardır akan kanı, dini değerlerimizi yeterince dikkate almıyorsa, Hz. Ali efendimizin sözünü kendisine ibret olarak almalı ve dilsiz şeytan olmaktan, Yezid’in izinden gitmekten bir an önce sakınmalıdır” demişti.

Erdoğan şöyle konuşmuştu: “Amerika ve diğer ülkeler Irak’a girdiği zaman bize de davet geldiğinde Irak’taki kardeşlerimiz bizim oraya girmemizi istemedikleri için Irak’a girmedik. Aksi halde Türkiye de Irak’ta olacaktı. Girmedik çünkü biz istenmediğimiz yerde olmayız. Sayın Maliki’nin şunu bilmesi gerekir. Siz bir mezhep kavgası içerisinde eğer Irak’ta böyle çatışma sürecini başlatırsanız, buna da bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Sizler Irak’la uzaktan yakından ilişkisi olmayan, binlerce, on binlerce kilometre uzaktan gelenlere ‘hoşgeldiniz’ diyeceksiniz, onları evinizde ağırlayacaksınız, onlara yönelik en ufak sesiniz olmayacak, sınır komşu Türkiye’ye karşı, ‘Türkiye bizim içişlerimize karışıyor’ diyeceksiniz. Bu nasıl siyaset etme, ülke yönetim anlayışı, önce burada söylediklerini kulaklarının duyması lazım. Onun için çirkin ve talihsiz açıklama diyorum. Mezhep çatışmalarını önleyecek sorumlu bir tutum sergilenmesini bekliyoruz.”

EL HEKİM ANKARA’DA

Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı El Hekim’in temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara’ya geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, El Hekim’in yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve DışişleriBakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?