Mattis: Suriye’deki ABD’li diplomatların sayısı 2 katına çıkarıldı

ABD Savunma Bakanı James Mattis Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız mevkidaşı Florence Parly ile ortak basın toplantısı düzenledi.

IŞİD’e karşı mücadelenin ‘sert’ şekilde sürdüğünü ifade eden Mattis Suriye’deki ABD’li diplomatların sayısının 2 katına çıkarıldığını söyledi.

‘ASKERİ OPERASYONLAR AZALDIKÇA DİPLOMATİK ÇABANIN KÖK SALABİLECEĞİNİ GÖREBİLECEKSİNİZ’

Mattis ” Diplomatlarımızın sayısı ikiye katlandı ve onlar alandalar. Askeri operasyonların (IŞİD’e karşı) sayısının azaldığını gördükçe, artık diplomatik çabanın kök salabileceğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı

Mattis, ABD’nin Avrupa’yla olan okyanus ötesi askeri ittifaka kuvvetli şekilde bağlı kalmayı sürdürdüğünü de vurguladı. 

‘Eylemlerin sözlerden daha etkili’ olduğunu belirten Mattis ” ABD eyleme geçti, okyanus ötesi ittifaka bağlılığımızın kuvetli olmayı sürdürdüğünü gösterdi” dedi.

Mattis ABD’nin Mali’deki militanlara karşı Fransa’nın öncülüğündeki askeri operasyonları da desteklemeyi sürdüreceğini belirterek “Bu desteği biraz bile kısma niyetinde değiliz. İstihbarat ve lojistik desteğimizi sürdüreceğiz ve ordaaki Fransız misyonunu diğer müttefiklerimize karşı olduğu gibi memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

FRANSIZ SAVUNMA BAKANI: İRAN’NIN BALİSTİK FÜZE PROGRAMI BİR TEHDİT

Fransa Savunma Bakanı Parly ise açıklamasında İran’ın balsitik füze programının bir ‘tehdit’ olduğunu, Ortadoğu’daki İran etkisinin de ‘önemli bir endişe kaynağı’ olduğunu söyledi

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?