Mavi Melek Kennedy’lerle aşk yaşamış

Bir dönemin seks ikonlarından Alman sinema oyuncusu ve şarkıcısı Marlene Dietrich’in tarihi değiştirmek adına birçok lidere karşı seksapelliğini kullandığı ortaya çıktı.

ABD’li yazar Charlotte Chandler, 1970’lerde Dietrich ve yakınları ile yaptığı sayısız söyleşilere dayandırarak yazdığı “Marlene: A Personel Biography/Marlene: Kişisel Bir Biyografi” isimli kitabında efsane oyuncunun bilinmeyenlerine yer verdi. Kitapta, 1992 yılında 91 yaşındayken yaşamını yitiren Dietrich’in evli olmasına rağmen John Wayne ve James Stewart gibi Hollywood’un ünlü isimleri ile aşk yaşadığı anlatıldı.

Mavi Melek lakablı güzel oyuncu Dietrich 1923 yılında yakışıklı yönetmen asistanı Rudi Sieber ile evlendi.

Çiftin Maria isimli bir kızları oldu. Ancak Dietrich ve Sieber büyük aşkları açık şekilde yaşamaya karar verdiler. Sieber, Rus oyuncu Tamara Matul birlikte olurken Diertich de uluslararası ününü artırmak için Hollywood’a yelken açtı ve ondan sonra da birbirinden ünlü isim ile ilişki yaşadı. Tüm bu ilişkileri sırasında da eşi Sieber ile ayrılmadı ve yaşadığı tüm aşkları eşine mektup ile anlattı.

İşte ABD’li yazar Chandler’in kitabından öne çıkanlar…

Adolf Hitler’i bile öldürmeyi düşünmüş!

1930’lu yılların sonunda Dietrich, Adolf Hitler’i öldürmek için planlar hazırlamaya başladı… 1936 yılında Almanya dışında yaşayan Dietrich, o tarihte Hitler’in propagandasını yapan devlet destekli Alman UFA stüdyoları ile film çekmeyi reddetti. Bu da O’nu Almanya’da vatan haini konumunu düşürdü. Hitler’in yükselişini engellemek isteyen Nazi karşıtı Dietrich de Almanya’da bir film çekmeye karar verdi. Amacı ise kendisinden hoşlandığını duyduğu Hitler ile aşk yaşamaya başlamaktı. Dietrich bu düşüncelerini sevgilisi Douglas Fairbanks’e anlatmıştı.

Güzel oyuncu Fairbanks’e sürekli “Diktatöre deli gibi aşıkmışım gibi yapacağım ve O’nu kendime aşık edeceğim. Gerekirse yatak odasına çırılçıplak girerim. Ama tek sorun cinayeti işleyeceğim silahı O’nun yanına nasıl sokacağım. Belki zehirli saç tokası kullanırım” diyordu.

Ancak Dietrich planını hiçbir zaman hayata geçiremedi.

ABD’li oyuncunun İngiliz Kralı Edward ile evlenmesini engellemek istedi

Kitapta ayrıca Dietrich’in, İngiliz Kralı Edward’ı da uğruna tahtını bıraktığı ABD’li oyuncu Wallis Simpson ile evlenmesini de engellemek için planlar yaptığı da anlatıldı. Efsane oyuncu Dietrich, “Knight Without Armour” isimli filmin çekimi için 1936 yılının yazında İngiltere’ye gitti. Erkek arkadaşı Douglas Fairbanks’ında İngiliz Kraliyet ailesi ile yakın ilişkileri vardı. Ve Dietrich sevgilisinin aracılığı ile Kral Edward’ın tahtan ayrılarak ABD’li oyuncu Wallis Simpson ile evlenme planı yaptığını öğrendi.

Bundan sonra ise o dönem 35 yaşında olan Dietrich, ABD meslektaşının evlilik hayallerini suya düşürmek için Kral Edward ile aşk yaşamaya karar verdi. Ancak çok yavaş davrandığı için bu amacına da ulaşamadı.

Hollywood’un yakışıklısı James Stewart ile beraber oldu

Fairbanks ve Dietrich’in ilişkisi 1938 yılında bitti. Takip yıl da kariyerinin zirvesinde olan Dietrich de Hollywood’un yakışıklısı James Stewart ile aşk yaşamaya başladı. Güzel oyuncunun Stewart’ın hamile kaldığı ve kürtaj yaptırdığı iddia edildi. Ancak ilişkileri çok uzun sürmedi.

Baba Kennedy ile aşk yaşadığı iddiası

Dietrich bu kez gözünü eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin babası Joseph Kennedy’i dikti. İkili 1939 yılının yazında tanıştı.

Sonrasında ise Dietrich’in yanında eşi Sieber, Tumara ve kızları Maria ileyken Kennedy de eşi ve çocukları ile beraber Fransa’nın güneyine tatile çıktı. Kitapta Joseph Kennedy ile Dietrich tüm aile bireyleri yanlarında olmasına rağmen sürekli cilveleştikleri anlatıldı. Hatta Josep Kennedy ile ilişkisi bittiğinde ise Dietrich’in bu kez geleceğin ABD Başkanı olan John F. Kennedy ile birlikte olduğu yer aldı.

İlerleyen yıllarda ise Dietrich’in kariyeri düşüşe geçti ve bundan sonrasında kabare şarkıcısı olarak çalışmaya başladı. 1960’ların sonunda da Washington’a turneye gitti. Dietrich şovuna o dönem ABD Başkanı olan John F. Kennedy’i de çağırdı. Ancak Başkan bu daveti reddetti. Fakat özel korumalarını gödererek Dietrich’i Beyaz Saray’a getirtti.

Aralarında ise şöyle bir diyalog geçti: Kennedy “babam ile yattın mı” dedi. Dietcher’e o anı daha sonra “Bir an tereddüt ettim ve ne cevap duymak istediğini düşünerek ‘baban denedi ama ben reddettim'” şeklinde anlattı.

Kennedy’nin buna cevabı ise “Yaşlı kurdun böyle bir isteği olduğunu düşünmüştüm” oldu ve güldü.

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?