McCain: Saldıralım Obama: Hazır değilim

Suriye’deki kriz derinleştikçe öncelikli konu İran olmasına rağmen Washington’da Suriye konusundaki tartışmalar da alevleniyor.

En son Senatör John McCain, ABD’nin Suriye’deki siviller için güvenli bölgeler yaratılması için ABD’nin ülkeye hava harekâtı düzenlenmesini istedi. ABD Başkanı Barack Obama ise Suriye’deki vahşeti durdurmak ya da Başkan Esad’ı devirmek için Suriye’ye Amerikan kuvvetlerini göndermeye hazır olmadığını açıkladı. ABD Yönetimi’nin izleyeceği yol konusunda daha detaylı açıklamalar ise ABD’nin bölgedeki ordusu CENTCOM’un komutanı Orgeneral James Mattis’ten geldi. Mattis, Senato’da verdiği ifadede özetle şunları söyledi:

– Pentagon şu anda bir savaş hazırlığı yapmıyor. Benden detaylı bir plan yapmam istenmedi. Ancak acil eylem planlarını kamuya açık bir oturumda açıklayamam.

– Suriye’deki rejim karşıtı direnişçilere silah sağlanması belki bir seçenek. Ancak bu durum çatışmaları yoğunlaştırır ve sivil ölümlerini artırabilir.

– İlk aşamada, bu silahların El Kaide militanlarının eline düşmemesi için ABD’nin direnişçilerin liderleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacı var.

– Suriye’nin hava savunması sistemi, Rusya ve diğer ülkelerden sağlanan ileri düzeydeki füzeler de içeriyor ki, bu Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayı zorlaştırıyor.

– İran, Esad’ın orada kalması ve kendi halkını bastırması için Esad Rejimi’ne silah ve ekipman sağlıyor, istihbarat desteği veriyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?