Mehmet Bilici’den genç yatırımcılara tavsiyeler

Ödüllü girişimciden genç yatırımcılara tavsiyeler

İstikbal Mobilya’nın Amerika ortağı başarılı işadamı Mehmet Bilici genç yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Büyük Metropolitan Mobilya Derneği (GMFA) tarafından 1961 yılından bu yana verilen mobilya işletmeciliği ödülüne bu yıl sahibi olduğu Sunset İnternational (diğer adıyla İstikbal USA) ile layık görülen Mehmet Bilici, ödül töreni sonrası başarısının sırlarını ve genç yatırımcılara tavsiyelerini Zaman Amerika’ya anlattı.

Sunset İnternational, Türkiye’den Amerika’ya yılda yaklaşık 1040 konteyner mobilya ürünü getirip ABD’de en büyük ve tanınmış mobilya perakendecileri olarak bilinen, ‘JCPenney’, ‘Target’, ‘Raymour and Flannigan’ ve ‘American Signature’ gibi 100-150 şubelik mağazalara veriyor. Kayseri merkezli İstikbal Mobilya ürünlerinin ABD’deki tek yetkili dağıtıcısı Sunset İnternational’ın kurucusu ve yöneticisi Mehmet Bilici, ”Bugün ABD’nin Türkiye’den yaptığı mobilya ithalatının yüzde 85’ini biz gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye bu şekilde hizmet edebildiğimiz ve bir Türk markasının Amerika’da tanınmasına katkıda bulunduğumuz için çok mutluyum” diyor.

Mobilya endüstrisine kazandırdığı yeniliklerden dolayı ‘Howard Liveright Anı Ödülü’ ne layık görülen Bilici, “Bu başarının sebebi, bulunduğumuz yerin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tespit etmemizden kaynaklanıyor”derken ekip çalışmasının, ürün ve servis kalitesinin de markayı ön plana çıkaran faktörler olduğuna dikkat çekiyor.

Bu ödülle, ABD çapında İstikbal markasının daha çok tanınacağını umduğunu söyleyen Mehmet Bilici, bu tip bir başarının ardından yeni hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “Bulunduğumuz yerin ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirilmesini sağlamak için çalışmalarımız sürüyor. ABD farklı bir ülke. Farklı bölgelerden gelen talepler de hayli çeşitlilik gösterebiliyor. Florida, Chicago ve Kuzey Amerika bölgelerinden gelen taleplere bakıldığında sadece stil değil, renk tercihlerinin bile bölgeden bölgeye değiştiğini görebiliyoruz. Bunun dikkate alınması kalıcı başarı için çok önemli.”

ABD’de yatırım yapmak isteyen girişimciler için şu anda zamanlamanın çok iyi olduğunu belirten Bilici “Avrupa ve Asya’da büyük başarılar yakalayan Türk girişimciler maaalesef aynı başarıyı henüz ABD’de yakalayamadı. Oysa, nüfusu artan tek Batı ülkesi olarak ABD’de çok büyük bir potansiyel var. Üstelik Çin ürünleri piyasada avantajlarını yitirmeye başladı. Bu Türk firmaları için güzel bir fırsat olabilir. Markette tutarlı bir şekilde varlığını koruyabilmek için bölgeye uygun ürün seçimine özen gösteren ve başlangıçta kar oranını minimum tutabilen girişimcilerin çok büyük başarılar kazanması zor değil.” diyor.

2000 yılında ABD’de toptan mobilya dağıtımı işine başlayan ve 12 yıl gibi kısa bir sürede Amerika’nın 100 büyük perakendeci firmasına ürün vermeyi başararak bu ödülü almaya hak kazanan Sunset İnternational, New Jersey eyaletindeki en büyük mağazaya sahip.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?