Mehmet Erdem Amerika Röportajı

Mehmet Erdem Amerika Roportaji

Mehmet Erdem Amerika Röportajı. Ayşe Şebnem Sarı Önerbay, Mehmet Erdem’le Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj yaptı.

Mehmet Erdem Amerika Röportajı

Bu Hafta Sonu, Mehmet Erdem Var, Konuk Köşemde.. Türk Kahvenizi Yudumlarken, Günün Sakin Dakikalarında Size Eşlik Edecek, Samimi Bir Röportaj..

Mehmet Erdem, Günümüzün Sevilen İsimlerinden Ve Yükselen Bir Star. Geçtiğimiz Günlerde Gerçekleştirdiği Amerika Turnesiyle, Hayranlarıyla Buluştu Ve Röportaj Teklifimizi Kırmayarak, Ben, Ayşe Şebnem Sarı Önerbay ile, Turnesinin Los Angeles Ayağında, El Cid Restaurant Kulisinde Buluştu. Bilinmeyen Yönlerini Anlattı, Müzik Hayatını Ve Hayallerini Paylaştı…

Merhaba Mehmet Bey, Hoş geldiniz Los Angeles’a.. Öncelikle Röportaj Teklifimi Kabul Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederek Başlamak İstiyorum..

Biz, Amerika Kıtasında Yaşayan Türkler, Ülkemizden Kilometrelerce Hatta Ve Hatta Okyanuslarca Uzaklarda, Türk Ezgilerine Yakın Olmaya Çalışan Ve Bunları Aynı Zamanda Da, Yaşadığımız Ortamlara Tanıtmaya Çalışan Bireyleriz. Bu Bağlamda, Sizlerin Başarıları Bizler İçin Çok Önemli.

Mehmet Erderm Ayse Sebnem Sari Onerbay

Önce, bu Kadar Uzaklığın Verdiği Mahrumiyete Dayanarak Sizi Kısaca Daha Yakından Tanıyabiliriz Miyiz?

Mehmet Erdem: 1978 Doğumluyum. Aslen Malatyalıyım, fakat Manisa’da doğdum, İzmir’de büyüdüm. 20 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Küçük yaşlardan beri müzikle ilgilenmekteyim. 1997 yılında üniversiteye girmemle birlikte, müzikle daha profesyonel ilgilenmeye başladım. 1999 yılında, Kardeş Türküler grubuna dahil oldum. 8 yıl onlarla çalıştıktan sonra, film ve dizi müzikleri yapmaya başladım. Şuan üç tane albümüm bulunuyor. Dördüncü albüm üzerine çalışmalarımız halen devam etmekte. Bunun yansıra, konserler veriyoruz. 

Hayatınızı Okuduğumda Benim İçin En İlgi Çekici Detay, Bir Fen Lisesi, Üstüne Üslük Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Mezunu Olmanız.. Bu Kadar Yoğun Ve Matematik Doluyken Müzik; Hayatınızda Ne Zaman Başladı Ve Nasıl Bir Yer Edindi?

M.E: Müzik hep vardı hayatımda.. Müziğe sevgim, hobi seviyesinin ötesindeydi. Matematik ve fiziğe olan ilgim nedeniyle, okullarda başarılı oldum. Hepsinin de birbiriyle koordineli çalışıp, bir şeye hizmet ettiğini düşünmekteyim. Müzik ve mühendislik, aslında birbiriyle örtüşen dallar. Müzik yaparken aynı zamanda mühendislik tekniklerini kullanarak yaptığımız işi kaydediyoruz. Bu işin mutfağında, hem fizik, hem matematik var.. İkisini harmanlayarak kendime ve işime faydalı hale getirdiğimi düşünüyorum.

Gelelim Hakim Bey’e.. Aslında Benim de Sizinle Tanışmam Hakim Bey Parçası ile Oldu. Bu Parçayı Çok Sevdiğimi Bilen Ailem, Benimle Paylaştı, Ve Ne Yalan Söyleyeyim, O Günden Beri Bende Müptelası Oldum! Sizin İçin Hakim Bey’in Yeri Nedir? Aynı Zamanda, Bir İletişimci Gözüyle Şunu Gözlemledim; Çok Büyük Tanıtımlara Ve Pr’a İhtiyaç Duymadan “Viral” Bir Şekilde Yükselişe Geçtiniz.. Tıpkı Benim Sizi Ve Şarkınızı Duyma Hikayem Gibi.. Bunu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?         

M.E: Çok hızlı devinimi olan bir çağda yaşıyoruz. Gerek müzikal endüstri, gerekse sosyal medyanın kuvvetli etkisi her alanda kendini gösteriyor. Yaptığımız her şey, hemen birçok insana ulaşabiliyor. Mesela, Hakim Bey şarkısı, Kuzey Güney dizisinde çaldı. Dizide çalındığı günden sonra, hızla bütün mecralarda yayıldı ve herkes birbiriyle paylaştı. Böylece, bir zincirleme reaksiyonun parçası olduk. Bu noktadan sonra, yeni yaptığımız parçalarda bir şekilde kabul gördü ve seyircilerimizin takdirini kazandı. Onlara da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. 

Cover Yaparak Çok Büyük Başarı Yakaladınız. Çoğu Parça İsminizle Özdeşleşti. Kişisel Fikrim; Geçmişi Şimdiyle Ve Gelecekle Buluşturan Bir Köprü Olduğunuz Ve De Çok Başarılı Olduğunuz.. Bu Konuda Yorumlar Neler?

M.E: Yorumlar oldukça olumlu. Cover yaptığımız parçalar haricinde, birçok istek parçamız olduğunu da söylemeliyim. Bu liste oldukça uzun. Böyle bir durumla karşılaşmak bizi onurlandırıyor. Bize ait olmayan parçaların bizim zannedilmesi hoşuma gidiyor çünkü, bir değer kattığımızı hissediyoruz. Özellikle, geçmişle gelecek arasında, devinimi olan bu çağın hızından dolayı, yeni kuşağın kaçırabileceği, çok değerli müzisyenlere ait şarkılar var. Hedefimiz, bu tür şarkıları yeniden gündeme getirmek. Aynı zamanda, kendimizde üretmeye devam ediyoruz. İllerde başkalarının da benim şarkılarımı yorumlaması en büyük temennim.

Albümlerinizde Kendi Parçalarınıza Da Yer Verdiğinizi Görüyoruz Ve Keyifle Dinliyoruz. Repertuar Nasıl Oluşuyor? Bundan Sonra Da Coverlar Duyacak Mıyız, Yoksa Sizin Şarkılarınızla Mı Karşılaşacağız?

M.E: Benim olsun ya da olmasın gibi bir kaygım yok. Amacımız bir albüm yapmak. Bu albüm içerisindeki şarkıların hepsi benimde olabilir, hiçbiri benimde olmayabilir, belli bir oranda her ikisi de olabilir. Böyle bir ayırım yapmıyorum. Değerlendirdiğimiz hususlar, şarkının bize yakışması, söylemekten keyif almak ve düzenlemesine yeni bir şeyler katmak. Bu kriterlere uyan şarkıları albüme almayı tercih ediyoruz. Repertuar konusu ise su şekilde, bazı şarkılarla eskiden beri süre gelen bir bağımız var, bazıları ise anlık gelişebiliyor, bazen bir kuliste, bazen de bir otel odasında bir şarkıya karar verebiliyoruz. Ardından, ekiple beraber çalışıyoruz, sahnede deniyoruz. Burada en önemli nokta ise, seyirci reaksiyonu. Karar verme sürecimizi bu şekilde aşamalandırabilirim.

Mehmet Erdem Los Angeles Sebnem Onerbay Roportaj

Gelelim Film Ve Dizi Müziklerine.. Asıl Çıkışa Geçtiğiniz Yer, Kariyerinizde Kilometre Taşı Diyebiliriz. Örneğin, Leyla İle Mecnun Harikaydı.. Yeni Projeler Var Mı?

M.E: Yeni projeler var, görüşmelerimiz sürüyor. Dizi müzikleri yoğun mesai gerektiriyor, şuan ki yoğun tempomuz içinde bizi zorlayacakmış gibi gözüküyorsada, dizi müziği de yapmak için çaba harcıyor, görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Şuan, yoğunluktan dolayı, kısıtlı sayıda parça dolaşımda olsa da, track bazında çalışıp, albümlerde var olan parçaları da dizilerle ya da filmlerle paylaşabiliyoruz. Özellikle bir dizide/filmde sahneyle bütünleşen bir parça var ise, bu doğrultuda gelen talepleri değerlendiriyoruz. Her ne kadar meşakkatli bir iş olsa da, dizi ve film müzikleri, ilk gözağrım ve zannediyorum, onlardan hiç vazgeçmeyeceğim.

Bu Yıl 89. Akademi Ödül Töreninde, Oscarlar Sahiplerini Buldu. Gönül İster Ki Ülkemizden De Birçok Dalda İsmi Ve Yeteneği Bir Gün Burada Görmek. Bu Türlü Bir Hedefiniz Var Mı? Mehmet Erdem İsmini Duyacak Mıyız?

M.E: Allah söyletti diyelim (gülüşmeler). Keşke.. Aslında, öyle bir hedefimiz yok ama inandığımız bir projeyle gelindiği taktirde, neden olmasın, büyük onur duyarız. Tabii, her şeyden önce büyük bir projenin varlığı şart. Şunu da eklemeliyim, biz, kendi ülkemizdeki, bu alanda en değerli ödülü, Altın Portakal Film Festivali’nde aldık. Bir daha ki basamakta bu olur inşallah diyelim.

90. Oscar Ödül Töreninde, Mehmet Erdem’i göreceğiz inşallah.. (gülüşmeler).

Mehmet Erdem Hüzünlü Şarkıların Prensi Gibi Bir İmaj/İzlenim Var. Mehmet Erdem Sosyal Hayatında Da Sessiz, Hüzün Yüklü Bir Karakter Midir Yoksa Mutlu, Dışa Dönük Bir Mehmet Erdem Mi Var İçinizde?

M.E: Bir insan ne hep mutlu olabilir, ne hep hüzünlü olabilir. Herkes gibiyim bende.. Üzüldüğümüz, durgun olduğumuz zamanda oluyor, hareketli olduğumuz zamanda.. Ben normalde hareketli biriyim.. Sahnede de oldukça hareketli şarkıların repertuarımda olduğunu görebilirsiniz. Sonuçta, herkes gibi biriyim. Herşey modumuza göre şekillenebilir..

Mehmet Erdem Eleştirilere Kulak Asar Mı?

M.E: Düzgün bir temele dayanıyorsa, destekli ise, evet. Ama laf olsun diye söylenen şeyleri pekte ciddiye aldığım söylenemez. Sanatsal ve hayata dair konular hakkında eleştirilirsek ve altı doluysa tabii ki bunları memnuniyetle ciddiye alırım.

Amerika Turnesi Nasıldı? Chicago, Arlington, New York, San Francisco’dan Sonra Turnenin Son Ayağı Los Angeles’a Geldiniz. Ne Tür Tepkiler Aldınız? Son Sorumuz Şu Olsun O Zaman..  Artık Daha Sık Görebilecek Miyiz Sizi?

M.E: Konserler çok güzel geçti. Amerika’da, Amerika kıtasında, ilk kez bulunuyoruz. Senelerdir hep konuşulmasına rağmen, kısmet bu yılaymış.. İzleyicinin enerjisi harikaydı, biliyorsunuz bu bizi oldukça etkileyen bir faktör. Sonuçta, ilk defa bulunduğunuz bir ortamda çekingen oluyorsunuz ama seyirciler bizi çok rahatlattı ve de çok güzel ağırlandık. Biraz yorulduğumuzu söylemeliyim, çünkü kısa zamanda, çok yer değiştirdik. Ama her şeye rağmen, keyif aldıkça tüm yorgunluklar unutuldu. Konserlere ilgi oldukça yüksekti ve bu yüzden, evet, Amerika’ya daha sık gelmeye çalışacağız.

Teşekkürler Mehmet Erdem.. Harika Anlarla Dolu ve Bir O Kadar da Keyifli Bir Röportajdı. Bir Daha ki Melekler Şehri Buluşmasında Görüşmek Üzere..    

Herkese Keyifli Haftasonları..

Ayşe Şebnem Sarı Önerbay

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?