Meksika Meclisi’nde Türkler ayakta alkışlandı

Türkiye’den Meksika’ya yatırım ve iş olanaklarını görüşmek üzere giden ilk işadamı heyeti, Meksika’da yoğun ilgi gördü.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’ndan (TUSKON) tarafından organize edilen heyet, ziyaret kapsamında Meksika Federal Meclisi’ni de ziyaret etti. TUSKON heyeti, Meclis Salonu’na Meksikalı milletvekilleri tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’ndan (TUSKON) bir heyet, Meksika’nın başkenti Mexico City’de Meksika ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerine yönelik görüşmeler gerçekleştirdi.

TUSKON, Meksika Türk Kültür Merkezi (CİMET) ve Meksika Ticaret ve Yatırım Ajansı tarafından organize edilen görüşmelerde iki ülke arasında ilk defa gerçekleşen ticaret ve yatırım faaliyetlerinin ülkeler arasında bulunan mevcut dostluk ilişkilerinin daha da gelişmesine ciddi katkılar sağlayacağı vurgulandı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen program çerçevesinde birinci gün ikili iş görüşmeleri yapılırken, katılımcı firmalar Meksika firmalarıyla görüşmelerde bulundu. Programın diğer günlerinde ise bir dizi ziyaretler gerçekleştirildi.

Ziyaretler kapsamında ilk etapta Meksika Ticaret Yatırım Ajansı (PROMEXİCO), Meksika Dış Ticaret Yatırım ve Teknoloji Konseyi (COMCE), Meksika Ticaret Odası, Naucalpan Belediye Başkanı, Meksika Dış Ticaret Yatırım ve Teknoloji Konseyi, Sanayi Odaları Birliği (CONCAM) ziyaret edildi.

Meksika’nın ticaret hacminin beşte birine sahip olan Tlalnepantla Belediye Başkanı’nın başkanlığında da birçok iş adamının katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Türkiye ve Meksika’nın ilişkilerinin geleceği ve iki ülke arasındaki iş hacminin bu ilişkilere sağlayabileceği potansiyel katkılar konuşuldu.

Tlalnepantla Belediyesinde TUSKON heyeti onuruna verilen kokteylde konuşan Belediye Başkanı Arturo Ugalde Meneses, Tlalnepantla’nın kapılarının Türk iş adamlarına daima açık olduğunu söyledi. Bölgenin üretim, ithalat ve ihracat için çok uygun olduğunu vurgulayan Meneses, Tlalnepantla bölgesinin ticari hacmi ve olanakları konusunda iş adamlarını bilgilendirdi. İlk defa Türklerle Meksiko City’deki Türk Kültür Merkezi sayesinde tanıştıklarını ve samimi bir diyaloglarının başladığını aktaran Belediye Başkanı, sadece ekonomik değil kültürel ve eğitim alanında da işbirliğinin devam etmesi için elinden gelen her türlü cabayı sarf edeceğini açıkladı.

Programa ayrıca Tlalnepantla Belediyesi Ekonomi Direktörü Victor Hugo Perez Perafan da katıldı. Perafan Tlalnepantla’da Türk iş adamlarını görmek istediklerini ve TUSKON ile ilişkilerini çok ileri seviyeye götürmek istediklerini söyledi. İnşaattan gıda malzemelerine değişik sektörlerden Meksikalı ve Türk iş adamları ikili görüşmeler yaptı.

Meksika Federal Meclisi’nde TUSKON heyetine sıcak karşılama

TUSKON heyeti ardından Meksika Federal Meclisi’ni ziyaret etti. Meksika Türk Dostluk Grubu Başkanı Meksikalı Milletvekili Jose Francisco Rabago Castilla tarafından karşılanan heyet, Meclis binasını gezdi. Ardından Meclis Salonu’na giren heyet, kendileri için yapılan anonsun ardından Meksikalı milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı. Federal Meclis Başkanı’nın heyet onuruna verdiği öğle yemeğine katılan TUSKON ekibi, daha sonra meclisten ayrıldı.

Meksika milletvekillerinin bir kısmı geçen yıl Türk Kültür Merkezi’nin misafiri olarak Türkiye’yi ziyaret etmişlerdi. Milletvekilleri bu gezilerinde görüştükleri Türk yetkililerle, özellikle TBMM Türkiye Meksika Dostluk Grubu’nun yakın ilgisinden çok memnun olduklarını kaydetmişlerdi. Ülkesine dönen federal milletvekilleri Türkiye’yi Meksika’da tanıtma konusunda da ciddi çaba sarf etmişlerdi. Meksika’nın Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral’nin de bu görüşmelerin gerçekleştirilmesinde ciddi gayretleri olduğu kaydedildi.

Türk Büyükelçiliği heyet onuruna yemek verdi

TUSKON heyeti ardından Türkiye Cumhuriyeti Meksika Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. T.C Meksika Büyükelçisi Alev Kılıç, heyeti kabulünde Meksika’ya ilk kez gelen iş adamlarının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kılıç, Meksika Büyükelçiliğinde bu yıl açılan ticaret ataşeliğinin de Türkiye Meksika ticaretine ciddi katkıda bulunacağını dile getirdi. TUSKON heyeti onuruna verilen öğle yemeğinin ardında büyükelçilikten ayrıldı.

TUSKON heyeti Meksika ziyaretlerinden buradaki tek Türk Okulu olan Raindrop Koleji’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Burada öğrenciler TUSKON heyeti için kısa bir gösteri sundu.

Meksika’ya giden ilk iş adamları heyeti olma özelliğini taşıyan ve geleceğe yönelik fikir ve projelerle ülkesine geri dönen heyette TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Memiş, Mersin Akdeniz Sanayi ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Mehmet İlhan, TUSKON Latin Amerika Koordinatörü Cankut Aytan ile birlikte Bursa, Mersin, İstanbul da faaliyet gösteren iş adamları ve ABD’nin Texas Türk İşadamları Derneği (TTACC) bir grupla yer aldı. (CIHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?