Meksika’da ordu bir kentteki tüm polis gücüne silah bıraktırdı

1960’lı yıllarda ABD’li film yıldızlarının favori rotalarından Meksika’nın güneyindeki Acapulco kenti bu kez oldukça farklı şekilde gündemde. Kentin yerel polis gücüne ‘uyuşturucu çetelerinin sızdığı’ şüphesiyle tüm polislerin silahlarına el kondu ve polis memurları soruşturma altına alındı.

Guerrero eyaleti hükümeti bu adımı polisin kentteki ‘suç dalgasıyla mücadeledeki düpedüz eylemsizliği’ nedeniyle attıklarını duyurdu.

Cinayetle suçlanan  2 Acapulco polis amiri hakkında tutuklama emri çıkarılırken askerler geri kalan tüm polislerin silahları, telsizleri ve çelik yeleklerine el koydu. Ayrıca tüm polisler inceleme altına alındı.

GEÇEN SENE CİNAYET ORANI 100 BİNDE 1003’E ÇIKTI

Büyük Okyanus kıyısındaki 800.000 nüfuslu kentte emniyeti asker, deniz piyadeleri ve eyalet polisi sağlayacak.

Diğer yandan ABD hükümeti silahlı grupların bölgede faaliyet göstermesi nedeniyle vatandaşlarının Guerrero eyaletine seyahat etmemesi uyarısında bulundu.

Geçen sene Acapulco’daki cinayet oranı 100.000 kişide 103 oranına yükselmişti. Bu hem Meksika’da hem de dünyada en yüksek cinayet oranlarından biri. 

Ülkede daha önce de uyuşturucu çetelerinin yozlaştırması nedeniyle polis gücü üyeleri dağıtılmıştı ancak ilk kez bu kadar büyük ölçekte bir adım atıldı.

Uyuşturucu bağlantılı şiddet eylemlerinin en yüksek olduğu kuzey eyaleti Tamaulipas’ta da eyalet genelindeki tüm polis gücü 2011’den beri dağıtılmış durumda.

Meksika’daki polis memurları düşük ücret ve yetersiz meslek eğitimi gibi  nedenlerle uyuşturucu çetelerinin kolay hedefi haline geliyor. Çete üyeleri polislere çete liderlerinin emirlerine uymaları için rüşvet teklif ediyor ya da emirlere uymamaları halinde ölümle tehdit ediyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?